Εισαγωγή μαθητών της ΣΤ΄ Τάξης στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε από το ΥΠΑΙΘ η εγκύκλιος για την εισαγωγή των μαθητών της (φετινής) ΣΤ΄ τάξης στα Πρότυπα – Πειραματικά Γυμνάσια  για το σχολικό έτος 2020 – 2021.

Η εισαγωγή των μαθητών/-τριών στα Πρότυπα Γυμνάσια θα γίνει με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων την 29η  Ιουνίου. Με την εν λόγω διαδικασία οι μαθητές/-τριες αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό Σχολείο, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και τα Μαθηματικά.

Επαναλειτουργία σχολείου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σύμφωνα με τις σημερινές (25/5/2020), ανακοινώσεις της κ. Υπουργού Παιδείας τα Δημοτικά Σχολεία ανοίγουν από τη Δευτέρα 1η Ιουνίου 2020 έως και τις 26 Ιουνίου 2020.

Το Ολοήμερο Τμήμα ΔΕ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ.

Συμπληρώνετε υπεύθυνη δήλωση  και  μας τη στέλνετε ΜΟΝΟ στην περίπτωση που το παιδί σας δεν προσέλθει στο σχολείο διότι, κατά την κρίση σας, έχετε στο άμεσο οικογενειακό περιβάλλον σας άτομο/α που νοσούν ή ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού (άτομα άνω των 65, με χρόνια προβλήματα υγείας κλπ).

Σε συνεδρίαση ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου θα αποφασίσει για όλες τις λεπτομέρειες επαναλειτουργίας, προφανώς σε εφαρμογή της σχετικής εγκυκλίου του ΥΠΑΙΘ.