Βασιλόπιτες

Σήμερα Πέμπτη 30/01/2020 κόψαμε στο σχολείο μας για μαθητές και εκπαιδευτικούς τις πρωτοχρονιάτικες βασιλόπιτες. Ήταν μια ευγενική προσφορά του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας

Τους ευχαριστούμε θερμά και ευχόμαστε σε όσους κέρδισαν το φλουρί  ΚΑΛΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΓΕΜΑΤΗ  ΥΓΕΙΑ!!!

Η ελιά

Το Δ1 ασχολήθηκε με την ελιά. olive tree (previously titled: rosemary)

“olive tree (previously titled: rosemary)” από at_for_all διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0 Olive tree

“Olive tree” από fduplessis διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0 IMG_9197 Master of the Vyssi Brod Altarpiece.  Vyssi Brod Altarpiece.  Christ au jardin des oliviers Christ in the garden of olive trees Prague vers 1350.  Prague Narodnigalerie  Couvent Sainte Agn\xe8s de Boh\xeame.

“IMG_9197 Master of the Vyssi Brod Altarpiece. Vyssi Brod Altarpiece. Christ au jardin des oliviers Christ in the garden of olive trees Prague vers 1350. Prague Narodnigalerie Couvent Sainte Agn\xe8s de Boh\xeame.” από jean louis mazieres διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0

Η ελιά είναι γνωστή από τους αρχαιότατους χρόνους, και πιθανότατα κατάγεται από το χώρο της ανατολικής Μεσογείου. Σύμφωνα με την αρχαία ελληνική παράδοση, πατρίδα της ελιάς είναι η Αθήνα και η πρώτη ελιά φυτεύτηκε από την Αθηνά στην Ακρόπολη.

Οι Έλληνες ήταν ο πρώτος λαός που καλλιέργησε την ελιά στον ευρωπαϊκό μεσογειακό χώρο. Την μετέφεραν είτε Έλληνες άποικοι είτε Φοίνικες έμποροι.

Μ α γ ε ί ρ ε ψ α ν και άναψαν  το καντηλάκι…