Αρχεία για 24 Νοεμβρίου 2021

1ο Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης Δημοτικών Σχολείων

Ο Δήμος Κορυδαλλού ξεκινά το 1ο Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης Δημοτικών Σχολείων με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών και την ενεργή συμμετοχή στην κυκλική οικονομία.
Το πρωτάθλημα προσκαλεί καθημερινά τους μαθητές να ανακυκλώνουν από το σπίτι στο σχολείο συλλέγοντας και τοποθετώντας στους ειδικούς κάδους απορρίμματα που μπορούν να ανακυκλωθούν (χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο).
Ας διδάξουμε στα παιδιά μας τι σημαίνει «αειφορία», τι σημαίνει συμμετοχή στα κοινά!!!
Η διαχείριση των περιβαλλοντικών προβλημάτων, η διατήρηση της χρήσης ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, η σωτηρία του πλανήτη μας είναι υπόθεση όλων μας!!!
Αν δεν μπορούμε να βοηθήσουμε σε όλα, ας κάνουμε όσα περισσότερα γίνονται! Οι πράξεις μας είναι οι καλύτερες συμβουλές!
Πέρα από τη συμμετοχή στο πρωτάθλημα ανακύκλωσης και τη βράβευση των δημοτικών σχολείων με τον περισσότερο όγκο ανακυκλώσιμων, αυτό που είναι σημαντικότερο είναι η χάραξη της πορείας και η γνώση για ένα καλύτερο αύριο!
Ο Δήμος θα βραβεύσει με εξοπλισμό το σχολείο που θα νικήσει.
Ευελπιστούμε στην υποστήριξή σας!