Αρχεία για 7 Απριλίου 2020

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ Ε-ME

Μετά την είσοδο στην e-me εμφανίζεται η παρακάτω εικόνα.

Το πρώτο εικονίδιο που γράφει κυψέλες περιέχει όλες τις κυψέλες / τάξεις στις οποίες ο μαθητής είναι μέλος.

Για να γίνει ένας μαθητής μέλος σε μια κυψέλη πρέπει να αποδεχτεί την πρόσκληση μέλους που του έχει στείλει ο εκπαιδευτικός που είναι υπεύθυνος στη συγκεκριμένη κυψέλη.

Η πρόσκληση μέλους εμφανίζεται πάνω δεξιά στο καμπανάκι όπως και όλες οι ειδοποιήσεις.

Μόλις ο μαθητής αποδεχτεί την πρόσκληση μέλους και πατήσει πάνω στο εικονίδιο που γράφει κυψέλες, ανοίγει μια νέα σελίδα όπου εμφανίζονται όλες οι κυψέλες στις οποίες ο μαθητής συμμετέχει ως μέλος.

Για κάθε τάξη, υπάρχει η κυψέλη στην οποία είναι υπεύθυνος ο δάσκαλος του τμήματος, αλλά και κυψέλες που αντιστοιχούν στα μαθήματα που διδάσκονται από τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς. Ενδεικτικά η πρώτη κυψέλη εδώ είναι η κυψέλη για το μάθημα της Μουσικής, η δεύτερη είναι η κυψέλη του δάσκαλου του τμήματος, η τρίτη είναι των Αγγλικών και η τέταρτη των Εικαστικών. Υπάρχουν φυσικά στο σχολείο μας και κυψέλες Φυσικής Αγωγής, Θεατρικής Αγωγή, Πληροφορικής και Γαλλικών.
Ο μαθητής επιλέγει την κυψέλη που θέλει να επισκεφτεί πατώντας πάνω στο αντίστοιχο εικονίδιο. Μπαίνοντας μέσα στην κυψέλη που έχει επιλέξει μπορεί να επισκεφτεί τον τοίχο που βρίσκεται πάνω δεξιά στην οθόνη και να δει τις αναρτήσεις του εκπαιδευτικού.

Εκτός από την πρόσκληση μέλους, ο εκπαιδευτικός που διαχειρίζεται την κάθε κυψέλη στέλνει στον μαθητή και αίτημα σύνδεσης. Όταν ο μαθητής αποδεχτεί το αίτημα σύνδεσης μπορεί να δέχεται και να στέλνει μηνύματα στον εκπαιδευτικό.
Τα μηνύματα εμφανίζονται πάνω στον φάκελο που βρίσκεται δεξιά στην οθόνη δίπλα στο καμπανάκι των ειδοποιήσεων.