Αρχεία για 18 Μαρτίου 2011

Απόκριες 2011

Την Παρασκευή 04.03.2011 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η αποκριάτικη εκδήλωση της χρονιάς.

Εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές συνεργάστηκαν με κέφι και αγάπη για να πετύχουν το καλύτερο αποτέλεσμα.

Αρχικά οι μικροί μαθητές ντυμένοι με τις αγαπημένες τους στολές και φορώντας το πιο λαμπερό χαμόγελο, απόλαυσαν, κάτω απο τους ήχους της μουσικής, τα εδέσματα που πρόσφερε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων.

Ήδη η ατμόσφαιρα θύμιζε καρναβάλι!

Η εμφάνιση του κλόουν και της κούκλας ενίσχυσε τη γιορτινή ατμόσφαιρα!!

Η ώρα όμως είχε περάσει και τα παιδιά χωρισμένα σε ομάδες περίμεναν ανυπόμονα να αρχίσει ο μουσικοχορευτικός διαγωνισμός.

Έχει γίνει παράδοση στο σχολείο μας κάθε χρόνο να χορεύουν τα παιδιά και να βραβεύονται οι καλύτεροι!!

Υπάρχει κριτική επιτροπή που ομως δεν κατάφερε να διαλέξει γιατί όλα τα παιδιά ήταν τέλεια. Φέτος η συμμετοχή των παιδιών δεν είχε προηγούμενο. Συμμετείχαν 104 παιδιά σε 20 διαφορετικές ομάδες.

Τα χορευτικά ήταν υπέροχα και το χειροκρότημα άφθονο. Η επιογή των μουσικών κομματιών ήταν καλή αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι πολλές ομάδες χόρεψαν το ίδιο τραγούδι, φανερά επηρεασμένες από τηλεοπτική σειρά. Ευχόμαστε του χρόνου να υπάρξει μεγαλύτερη ποικιλία. Τέλος πάντων, οι μαθητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, μεταδίδοντας το κέφι τους σε γονείς και εκπαιδευτικούς.

Δε μπορούμε να μη σταθούμε σε κάποια ζεϊμπέκικα, σε τραγούδια (φωνητικά από τα ίδια τα παιδιά) και φυσικά τον “Michael Jackson” που ακόμα εμπνέει τη νέα γενιά με τη μουσική του.

Η γιορτή τελείωσε με δυο εξαιρετικά χορευτικά από γονείς και δασκάλους!

Αφού μοιράστηκαν τα βραβεία που ήταν όσα και τα παιδιά που συμμετείχαν, τα φώτα έσβησαν, οι παρευρισκόμενοι αγκαλιάστηκαν ανταλλάσσοντας ευχές για καλή Σαρακοστή και γενικότερα ένα καλύτερο αύριο!!

Χρόνια πολλά