Αρχεία για 23 Νοεμβρίου 2010

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΟΤΕ

Στις 16 Νοεμβρίου 2010 επισκεφθήκαμε το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών του ΟΤΕ.

Εκεί , μια ξανεγός μας ξενάγησε στα εκθέματα τα όποια μας ενυπωσίασαν.

Πρώτα , είδαμε με ποιους τρόπους  επικοινωνούσαν οι Έλληνες στην αρχαιότητα. Οι φρυκτωρίες, ο υδραυλικός τηλέγραφος, ο ακουστικός  τηλέγραφος και  ο οπτικός τηλέγραφος ήταν μερικοί από αυτούς.

Ακόμα, μάθαμε για νεότερους τρόπους επικοινωνίας, όπως η ηλεκτρική τηλεγραφία του Morse και η ασύρματη επικοινωνία του Marconi.

Επίσης, μάθαμε για την εφεύρεση του τηλεφώνου από τον Αlexander Graham Bell και για τα πρώτα τηλεφωνικά κέντρα. Βέβαια, το πρώτο τηλέφωνο έμοιαζε περισσότερο με χωνί παρά με το σημερινό τηλέφωνο.

Στη συνέχεια, είδαμε την εξέλιξη των τηλεφωνικών κέντρων και συνειδητοποιήσαμε πόσο δύσκολη ήταν παλιότερα η δουλειά της τηλεφωνήτριας.

Τέλος, είδαμε και σύγχρονους τρόπους επικοινωνίας, όπως η επικοινωνία μέσω δορυφόρου και μέσω υπολογιστή.

Από όλα όσα είδαμε, περισσότερο μας εντυπωσίασαν ο υδραυλικός και ο οπτικός τηλέγραφος, η αναπαράσταση της επικοινωνίας μέσω δορυφόρου και το πρώτο τηλέφωνο.

Η επίσκεψή μας αυτή μας γέμισε γνώση όσον αφορά τις τηλεπικοινωνίες. Αυτή η εμπειρία θα μας μείνει αξέχαστη. Αν μας δοθεί η ευκαιρία θα ξαναπάμε ευχαρίστως.

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης