Αρχεία για 18 Νοεμβρίου 2010

ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 2010

Μια πολύ συγκινητική γιορτή είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, ανήμερα της επετείου του Πολυτεχνείου.

Η γιορτή παρουσιάστηκε στην αίθουσα εκληλώσεων του σχολείου μας, από τους μαθητές της Ε’ τάξης, υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους, Μυλωνάκη Άννας και Ελευθερίου Βέρας και του μουσικού Μπρουτζάκη Θεόδωρου .

Το ξεκίνημα της γιορτής έγινε με ομιλία της δασκάλας Μυλωνάκη Άννας. Ακολούθησαν ποιήματα, θεατρικά και τραγούδια που μας μετέφεραν στην περίοδο της Χούντας και στην εξέγερση του Πολυτεχνείου. Η γιορτή έκλεισε με την ανάγνωση των ονομάτων των νεκρών του Πολυτεχνείου.

Η εκδήλωση αυτή μας συγκίνησε όλους όσοι την παρακολουθήσαμε, γιατί  μας θύμισε τη θυσία τόσων ανθρώπων. Επίσης, μας έκανε να συνειδητοποιήσουμε ότι το μήνυμα του Πολυτεχνείου είναι τόσο επίκαιρο στις μέρες μας.