Απρ 13

«Τίποτα δεν πάει χαμένο»

Κάτω από (Δραστηριότητες τάξεων) από στις 15-04-2013 και με ετικέτα
DSC00349

Το Σάββατο 13 Απριλίου 2013 το Σχολείο μας με μαθητές από την Γ΄και Δ1΄ Τάξεις, την Δ/ντρια του Σχολείου κ. Μαρία Πολυδώρουκαι με τις εκπαιδευτικούςκ. Παναγιώτα Βγενοπούλου,κ. Κων/να Παπασωτηροπούλου, κ.Κων/να Πολυδώρου, και την κ. Σαπφώ Φάκου συμμετείχανστην δεύτερη ενότητατης εικαστικής δράσης με θέμα: «Τίποτα δεν πάει χαμένο»,που συνδιοργανώνουν το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/νσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε συνεργασία με το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, με τον Δήμο Πατρέων, (Αντιδημαρχία Υποστήριξης του Δημότη, Εθελοντισμού, Ισότητας φύλων & Ένταξης Μεταναστών, Αντιδημαρχία Καθαριότητας,Κοινωφελής Επιχείρηση Καρναβάλι Πάτρας), και τον πολιτιστικό φορέα «ArtinProgress». Ηπρώτη ενότητα της δράσης «Τίποτα δεν πάει χαμένο» ολοκληρώθηκε με την ενεργό συμμετοχήκαι τη δημιουργική καλλιτεχνική έκφραση πέντε εκπαιδευτικών από το Σχολείο μαςκαι άλλωνεκπαιδευτικών από διάφοραΔημοτικά και Νηπιαγωγεία του Δ. Πατρέων και είχε σαν αποτέλεσμα την ολοκλήρωση του 1ου μέρους της δράσης με την κατασκευή 4 γλυπτών από «άχρηστα» υλικά, τα οποία φυλάσσονται στοΣχολείο μας και στο 46οΔ. Σχ Πατρών.

Η δεύτερη ενότητααφορά στην ενεργοποίηση και συμμετοχή των μαθητών των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στην 1η ενότητα.

Η δραστηριότητα θα ολοκληρωθεί το ερχόμενο Σάββατο 20 Απριλίου 2013 .

Τα έργα που θα δημιουργηθούν θα εκτεθούν σε επιλεγμένα σημεία της πόλης και στη συνέχεια θα δοθούν στα σχολεία που τα δημιούργησαν.

DSC00351 DSC00354 DSC00357 DSC00358 DSC00360