Πρόγραμμα «Ασφαλής Συμβίωση μαθητών με το Σιδηροδρομικό Δίκτυο»

Στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση σχετικά με το πρόγραμμα «Ασφαλής Συμβίωση μαθητών με το Σιδηροδρομικό Δίκτυο» την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2019. Οι μαθητές των τάξεων Ε’ και ΣΤ’  ενημερώθηκαν από στελέχη της Ρυθμιστικής Αρχής Σιδηροδρόμων (ΡΑΣ) και του Οργανισμού Σιδηροδρόμων Ελλάδας (ΟΣΕ) για σημαντικά θέματα σχετικά με την σωστή συμπεριφορά και ασφάλεια με το σιδηροδρομικό δίκτυο. Η παρουσίαση και τα βίντεο προβλημάτισαν τους μαθητές.

Ακολούθησε συζήτηση και απορίες για να εμβαθύννουν τις γνώσεις τους τα παιδιά πάνω στους κινδύνους και τα χαρακτηριστικά που έχει η λειτουργία των τρένων, η προσεκτική διάβαση σιδηροδρομικών σταθμών , η υψηλή τάση που χρησιμοποιείται από το δίκτυο καθώς και τί πρέπει να προσέχουμε για την αποφυγή ατυχημάτων. Μοιράστηκαν στο τέλος φυλλάδια με ενημερωτικό υλικό. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στην διεύθυνση http://www.globalrailwayday.com/ για την ιστορία του Ελληνικού και Διεθνούς Σιδηροδρόμου.