«Σπίτι μένω και μαθαίνω» – Εκπαιδευτικές προτάσεις για νήπια!!!

Απρ 20206

Αγαπητοί γονείς,

Οι προτάσεις αυτές δεν έχουν σκοπό να αντικαταστήσουν το σχολείο. Η σχέση μαθητή/εκπαιδευτικού, μαθητή/συμμαθητών και εκπαιδευτικού/ομάδας μαθητών όπως λαμβάνει χώρα στο σχολείο είναι αναντικατάστατη, όπως και η επαφή και η στήριξη σωματική και ψυχολογική που είναι η βάση της εκπαιδευτικής/παιδαγωγικής διαδικασίας.

Σκοπός μας είναι να επικοινωνήσουμε και να διατηρήσουμε επαφή με τα παιδιά και τις οικογένειες και να τα στηρίξουμε με όποιον τρόπο μπορούμε την περίοδο που τα σχολεία θα είναι κλειστά λόγω της πανδημίας.

Στο Αρχείο που θα δείτε παρακάτω προτείνονται βιβλία σε μορφή pdf ή με online αφήγηση, ταινίες, θέατρο, μουσική, ποίηση, γυμναστική, παιχνίδια και άλλα πολλά, που μπορούν εύκολα οι γονείς να χρησιμοποιήσουν προς όφελος των παιδιών που παραμένουν στο σπίτι. Το Υλικό πρότεινε η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής Λέσβου κ. Χρυσάνθη Συκά και επεξεργάστηκε για τα δικά μας παιδιά η νηπιαγωγός του σχολείου μας κ. Μάχη Γκριτζιώτου.

Όλοι οι νηπιαγωγοί παραμένουμε στη διάθεσή σας για απορίες ή βοήθεια που τυχόν θα χρειαστείτε γι’ αυτό μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

ΥΛΙΚΟ-ΓΙΑ-ΠΑΙΔΙΑ-2

«Ένα παιδί μπορεί να διδάξει σε έναν ενήλικο τρία πράγματα: να είναι ευτυχισμένος χωρίς ιδιαίτερο λόγο, να είναι πάντα απασχολημένος με κάτι και να ξέρει να απαιτεί με όλη του τη δύναμη αυτό που θέλει.»

Πάουλο Κοέλο, 1947-, Βραζιλιάνος συγγραφέας

Απρίλιος 2020