Εξ Αποστάσεως Επαφή-Μαθαίνω Σπίτι για το ΠΑΣΧΑ

Αγαπημένα μας Παιδιά…. Αγαπητοί μας Γονείς

Καλημέρα όλη μέρα!!!

Ελπίζουμε να είστε ΟΛΟΙ καλά!!!

Σήμερα είναι Παρασκευή 10 Απριλίου του 2020

Η μέρα μας είναι ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και ο μήνας μας ΑΠΡΙΛΙΟΣ

Σήμερα έξω έχει ΗΛΙΟ

Αν οι  συνθήκες ήταν κανονικές και τα σχολεία μας ανοιχτά, σήμερα θα αποχαιρετιζόμασταν για τις 15 ημέρες των διακοπών του Πάσχα. Αν θυμάστε την Κυρά-Σαρακοστή (την έχετε ακόμη;) σήμερα θα κόβαμε το 6ο πόδι της και θα μας έμενε ένα πόδι ,το 7ο, για την επόμενη Παρασκευή που θα ερχόταν το Πάσχα.

Δυστυχώς οι συνθήκες μας ανάγκασαν να κλείσουμε νωρίτερα, όχι όμως για διακοπές, άλλα για την προσωρινή μας παραμονή στο σπίτι μας.

Έτσι πολλά θέματα στο σχολείο τα αφήσαμε στη μέση. Δεν προλάβαμε έτσι να μιλήσουμε για το Πάσχα, να φτιάξουμε πασχαλινές κατασκευές, να  γράψουμε τις ευχές μας, να ανταλλάξουμε δωράκια…..

Δεν πειράζει όμως, ό,τι αφήσαμε μισό θα προσπαθήσουμε να το ολοκληρώσουμε μέσα από την Εξ Αποστάσεως Επαφή μας! Από σήμερα και σχεδόν κάθε μέρα, θα ασχοληθούμε με την θεματική ενότητα «Πάσχα» και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε τις δραστηριότητες που θα κάναμε και στο σχολείο.

Μένουμε Σπίτι και Μαθαίνουμε στο Σπίτι … Δημιουργικά!

Για να δούμε τι ξέρουμε για το Πάσχα και τι θα κάνουμε το φετινό Πάσχα :

Ποιος θα μας  πει τι ξέρει για το Πάσχα;

Τι γιορτάζουμε;

Ποια είναι τα έθιμα του Πάσχα;

Αγαπημένοι μας Γονείς, θα παίξετε για λίγο το ρόλο μας.

Συζητείστε με τα παιδιά για να δείτε τι γνωρίζουν για το Πάσχα. Καταγράψτε τις απαντήσεις τους και αν θέλετε στείλτε τις με ένα email.  Εμείς θα κάνουμε ένα ιστόγραμμα με τις απαντήσεις τους.

Προς το παρόν ένα δικό μας ιστόγραμμα (ενδεικτικό) με τις ημέρες του Πάσχα και τα έθιμά του:

το ΙΣΤΟΓΡΑΜΜΑ του ΠΑΣΧΑ

Έτσι για να φρεσκάρουμε όλοι τις γνώσεις μας!!!

Κι ένα βιντεάκι με απλό παιδικό τρόπο εξιστορεί τις μέρες αυτές:

Δείτε το παιδιά και τα….ξαναλέμε!!!

Καλή μας Συνέχεια!!