00 000 Εικόνα1

«ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ 2024»

Στο νηπιαγωγείο μας, στα πλαίσια εφαρμογής Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, υλοποιούμε το Πρόγραμμά Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, με τίτλο:

«Μαθαίνω να αγαπώ, να φροντίζω και να προστατεύω το περιβάλλον που ζω».

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι συνέχεια του προγράμματος που υλοποιήσαμε πέρσι, με τίτλο:

«Τον εαυτό μου αγαπώ, σωστά τον ταΐζω, το περιβάλλον φροντίζω».

Οι μαθητές/τριες μαθαίνουν για τη σημασία του φυσικού περιβάλλοντος και της βιοποικιλότητας για τον άνθρωπο και ευαισθητοποιούνται σε σχέση με τη σπουδαιότητα της διατήρησης και προστασίας των οικοσυστημάτων.

Έρχονται σε επαφή με την αγροτική καλλιέργεια και την ζωική παραγωγή και ενθαρρύνονται να υιοθετήσουν διατροφικές συνήθειες υγιεινές και περιβαλλοντικά ορθές που συνάδουν με τη βιωσιμότητα του περιβάλλοντος, μέσα από δράσεις στο σχολείο μας και σε συνεργασία με άλλα σχολεία και φορείς.

Το νηπιαγωγείο μας έχει ενταχθεί στο Σχολικό Δίκτυο Δράσης «Ταπερίστας».
Το δίκτυο «Ταπερίστας» απευθύνεται σε σχολεία, μαθήτριες/ές και εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των Περιφερειακών Ενοτήτων της χώρας. Το θέμα του Δικτύου Δράσης αφορά το σχολικό γεύμα – δεκατιανό των μαθητών/τριών, τον τρόπο προμήθειάς του, το σκεύος ή τη συσκευασία μεταφοράς του, την ποσότητα, ποιότητα και τη γεωγραφική εγγύτητα των υλικών, την επιλογή των κατάλληλων τροφίμων για τις ενεργειακές ανάγκες και την υγεία των μαθητών/τριών, κατά προτίμηση τοπικών προϊόντων, τη μη δημιουργία περιττών απορριμμάτων και σπατάλης τροφής.

Το ιστολόγιο

Οι “ταπερίστας” των Νηπιαγωγείων

Σχολικό Δίκτυο δράσης “Ταπερίστας

φιλοξενεί άρθρο του Νηπιαγωγείου μας.

10ο Νηπιαγωγείο Άργους – ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ 2024

Ευχαριστούμε τους ΤΑΠΕΡΙΣΤΑΣ για τη συνεργασία!