Τμήμα Β2

Eφημερίδα

Με αφορμή την ενότητα της Γλώσσας “Εφημερίδες”, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν πώς λειτουργεί μια εφημερίδα, να μάθουν για τα επαγγέλματα που συνεργάζονται για τη δημιουργία της, καθώς και να κατανοήσουν τη δομή και το περιεχόμενό της. Με ενθουσιασμό και δημιουργικότητα, αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε κι εμείς τη δική μας μαθητική εφημερίδα με τα νέα της τάξης μας!

Οι μαθητές μας μεταμορφώθηκαν σε αρθρογράφους, αναλαμβάνοντας ρόλους και καθήκοντα που συναντά κανείς σε μια πραγματική αίθουσα σύνταξης. Με αυτό τον τρόπο, η τάξη μας έγινε ένας χώρος δημιουργίας και συνεργασίας, γεμάτος με ιδέες, σκέψεις και φαντασία.
Είμαστε περήφανοι για το αποτέλεσμα και σας παρουσιάζουμε με χαρά την εφημερίδα μας! Μέσα από τις σελίδες της, θα βρείτε τα νέα και τις δραστηριότητες της τάξης μας, γραμμένα από τα ίδια τα παιδιά.

Ελπίζουμε να απολαύσετε την ανάγνωση όσο εμείς απολαύσαμε τη δημιουργία της!

Eργαστήριο για την αντιμετώπιση της βίας

———-

Δραστηριότητες του Β΄1 και το Β΄2 κατά τη διάρκεια του Α΄ τριμήνου.