Δ΄ τάξη 3ου Δημοτικού Σχολείου Χίου (2024 – 2025)

Καλώς ήρθατε στην Δ΄τάξη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Χίου. Σε αυτήν την ιστοσελίδα θα βρίσκετε πληροφορίες για τα μαθήματα, τις δράσεις μας και διάφορες ανακοινώσεις που αφορούν το σχολείο μας! Εύχομαι να έχουμε μια όμορφη και δημιουργική σχολική χρονιά!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!

Έφτασε η στιγμή να αποχαιρετήσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ τάξης! Οι μαθητές μας αποχαιρέτησαν μέσα από μια όμορφη απογευματινή γιορτή την Τετάρτη στην αυλή του σχολείου μας, με όμορφα λόγια, χορούς, τραγούδια, δώρα και πολλές αναμνήσεις! Την επόμενη μέρα πραγματοποιήθηκε η αναμνηστική τους εκδρομή στο χωριό Μεστά, όπου περάσαμε υπέροχα! Την τελευταία μέρα τους στο σχολείο τα πρωτάκια τους αποχαιρέτησαν με τον δικό τους τρόπο και αντάλλαξαν μεταξύ τους κάρτες και δωράκια! Τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο Γυμνάσιο και να έχουν στη ζωή τους επιτυχίες και όμορφες στιγμές!

tholo

Ενημέρωση για τις τελευταίες ημέρες του σχολικού έτους

Αύριο Τετάρτη 12 Ιουνίου παρακαλώ πολύ να φέρουν όσοι δεν έφεραν σήμερα την υπεύθυνη δήλωση για την εκδρομή της Πέμπτης και τα λόγια που θα διαβάσουν στη γιορτή!  Επίσης, πρέπει να επιστρέψουν αύριο τα βιβλία που έχουν δανειστεί από την βιβλιοθήκη του σχολείου! Να έρθουν με άδειες τσάντες για να πάρουν τα βιβλία που έχουν κάτω από το θρανίο τους και τα κουτιά τους!

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου θα γίνει η αναμνηστική εκδρομή της Στ’ στα Μεστά! Οι μαθητές να έχουν μαζί οπωσδήποτε καπέλο και νερό! Θα τους ζητήσω να έχουν μαζί και από ένα μολύβι! Θυμίζω ότι η επιστροφή μας στο σχολείο θα είναι γύρω στις 2 το μεσημέρι!

Την Παρασκευή 14 Ιουνίου οι μαθητές θα έρθουν κανονικά για να πάρουν τους βαθμούς τους και θα αποχωρήσουν σχεδόν κατευθείαν! Θα προηγηθεί και ένας μικρός χαιρετισμός από τα πρωτάκια μας που τα υιοθετήσαμε φέτος! Όποιος γονιός επιθυμεί μπορεί να έρθει την Παρασκευή!

*Έχω ζητήσει από τα παιδιά να μου φέρουν μέχρι το αργότερο την Παρασκευή ένα φλασάκι για να τους περάσω τις φωτογραφίες τους από όλη την φετινή σχολική χρονιά!

Μην ξεχάσετε αύριο Τετάρτη 12 Ιουνίου την αποχαιρετιστήρια γιορτή που έχουν ετοιμάσει οι μαθητές της Στ’ στην αυλή του σχολείου μας στις 7:30 το απόγευμα! Ετοιμαστείτε για στιγμές συγκίνησης αλλά και κεφιού με χορούς και τραγουδια! Σας περιμένουμε να γιορτάσετε μαζί με τα παιδιά σας!

Ημερήσια εκδρομή στο Πιτυός

Την Παρασκευή 31 Μαΐου πραγματοποιήσαμε τη φετινή ημερήσια εκδρομή μας στο χωριό Πιτυός που βρίσκεται στη βόρεια Χίο! Εκεί εκτός από τον ελεύθερο χρόνο που είχαμε για παιχνίδι και φαγητό, γνωρίσαμε τις ομορφιές του χωριού και τα παιδιά που είχαν δηλώσει συμμετοχή πήραν μέρος και στο εργαστήρι με θέμα: “με σκοπούς και ρυθμούς από τα Βόρεια…”. Στο εργαστήρι αυτό είχαμε καθοδηγητές τον κ. Γιαννιώδη Δημήτρη και την κ. Πολίτη Σοφία, οι οποίοι μας μίλησαν για τους χορούς και τα τραγούδια της περιοχής, μας έδειξαν τοπικούς χορούς, χορέψαμε και τραγουδήσαμε. Επισκεφτήκαμε, επίσης, τον Πύργο του χωριού, όπου ξεναγηθήκαμε από τη υπεύθυνη και φωτογραφηθήκαμε στην υπέροχη θέα! Ελπίζουμε οι μαθητές μας να πέρασαν όμορφα στην τελευταία ημερήσια τους στο Δημοτικό  Σχολείο! ημρησια θολο

Ενημέρωση για την ημερήσια εκδρομή

Αύριο Παρασκευή 31 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί η ημερήσια εκδρομή μας στο Πιτυός στη βόρεια Χίο. Οι μαθητές της Στ΄ τάξης θα αναχωρήσουν εκτάκτως μία ώρα αργότερα από την προγραμματισμένη, δηλαδή θα πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 9:30. Η επιστροφή θα γίνει κανονικά, θα αναχωρήσουμε στις 15:00 από το Πιτυός. Πρέπει να έχουν μαζί τους νερό, κολατσιό, χρήματα(για όποιον επιθυμεί να αγοράσει κάτι), καπέλο, συσκευές για να ακούνε μουσική επιτρέπονται ή μικρά παιχνίδια και μπάλες, δεν επιτρέπονται τα κινητά τηλέφωνα!

Ενημέρωση από γιατρούς της ΤΟΜΥ Χίου για την εφηβεία

Σήμερα επισκέφθηκαν το σχολείο μας η παιδίατρος κ. Κουρτέσση Κατερίνα και η επισκέπτρια υγείας κ. Κατσάμπα Μαρκέλλα από την ΤΟΜΥ Χίου και ενημέρωσαν τους μαθητές μας για την εφηβεία και το αναπαραγωγικό σύστημα που το συναντάμε στο τελευταίο κεφάλαιο της φυσικής. Αρχικά, αναφέρθηκαν στην έννοια της ήβης και της εφηβείας, στις ορμόνες και στις αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα τους και στη συμπεριφορά τους. Στη συνέχεια μας μίλησαν για τα γυναικεία και ανδρικά γεννητικά όργανα καθώς και την φροντίδα που αυτά χρειάζονται. Έπειτα αναφέρθηκαν στην έμμηνο ρύση των κοριτσιών, στο γεγονός ότι ιδρώνουμε πιο συχνά, στην τριχοφυΐα, στην ακμή και τον τρόπο αντιμετώπισής της. Τέλος συζητήσαμε για τα συναισθήματα των παιδιών την περίοδο της εφηβείας, όπως θυμός, νευρικότητα, φόβος κ.α. και για το πώς μπορούν να τα διαχειριστούν. Τις ευχαριστούμε πολύ για αυτήν την ενδιαφέρουσα ενημέρωση και τον διάλογο που ακολούθησε.

st