Σχολικό λεωφορείο!

ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ!

Καλώς ορίσατε στο «Σχολικό λεωφορείο»!

Νοέ 201626

Το «Σχολικό λεωφορείο» είναι ένα blog που δημιουργήθηκε με σκοπό τη διάδοση ιδεών και υλικού σχετικά με τα μαθήματα των τάξεων του Δημοτικού Σχολείου. Ξεκίνησε ως blog που αφορούσε την πρώτη δημοτικού, όμως στη συνέχεια προστέθηκαν και ιδέες που αφορούν και άλλες τάξεις του.

Έτσι, κατέληξα στο «Σχολικό λεωφορείο» που θα σας ταξιδέψει σε διάφορες στάσεις κατά τις οποίες τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να μάθουν και να γνωρίσουν τον κόσμο μας μέσα από παιχνίδια, από καινοτόμες δράσεις και εναλλακτικές διαδικασίες, τις οποίες εύχομαι κάποτε όλα τα σχολεία να υιοθετούν και να προωθούν!

Νάντια Φάλκου

«Μπαλονοκανόνες» γραμματικής κι ορθογραφίας!

Φεβ 201914

Η κυρία Ορθογραφία και η κυρία Γραμματική κρατούν δυο από τους κανόνες!

Στην Α’ τάξη ξεκινήσαμε εδώ και λίγο καιρό να χρησιμοποιούμε ακόμη ένα τετράδιο, το τετράδιο Κανόνων Γραμματικής – Ορθογραφίας! Εκεί μαζεύουμε κατά τη διάρκεια της χρονιάς όλους τους κανόνες που μας βοηθούν να γράφουμε σωστά και ορθογραφημένα!

Επειδή όμως είναι σημαντικό να βλέπουμε τους κανόνες καθημερινά ώστε να αποτυπωθούν στη μνήμη μας ευκολότερα, τι πιο όμορφο από δύο γλυκιές κυρίες που θα μας τους παρουσιάζουν σε πολύχρωμα μπαλόνια, ώστε να ανατρέχουμε σε κάποιον κανόνα όταν χρειάζεται!

Συνολικά έχω δημιουργήσει 20 κανόνες – μπαλόνια. Εγώ κόλλησα τη μία κυρία στα δεξιά και την άλλη στα αριστερά του πίνακα στον τοίχο και κάθε φορά που κάνουμε έναν νέο κανόνα τον κολλώ στον τοίχο και από κάτω κολλώ ένα σκοινάκι που φτάνει ως το χεράκι της κυρίας Γραμματικής ή της κυρίας Ορθογραφίας ώστε να φαίνεται σα να κρατούν η καθεμιά στο τέλος από 10 μπαλονάκια – κανόνες!

Διακοσμούν υπέροχα την τάξη μας και μας βοηθούν ταυτόχρονα να τους θυμόμαστε καθημερινά!

Στους παρακάτω συνδέσμους θα τα βρείτε κι εσείς έγχρωμα έτοιμα για εκτύπωση και πλαστικοποίηση ώστε να τα έχετε και για άλλες χρονιές ή άλλες τάξεις!

Εδώ θα βρείτε τις δύο κυρίες για εκτύπωση:

Γραμματικη ορθογραφια δασκαλες

Εδώ ο το όνομα για κάθε κυρία:

Τιτλοι για μπαλονια

Εδώ θα βρείτε τους κανόνες – μπαλόνια για εκτύπωση

ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΑΞΗΣ ΜΠΑΛΟΝΙΑ

Επιτρέπεται η προσωπική χρήση για το ψηφιακό υλικό που διατίθεται στο ιστολόγιο αυτό. Δεν επιτρέπεται η δημοσίευσή του σε άλλο έντυπο ή ψηφιακό μέσο με οποιονδήποτε τρόπο ή μορφή αρχείου. Τα κείμενα, οι φωτογραφίες και τα ενσωματωμένα αρχεία στις δημοσιεύσεις του ιστολογίου «Σχολικό Λεωφορείο» είναι πνευματική ιδιοκτησία του blogs.sch.gr/nantiaf/, η οποία προστατεύεται αυτοτελώς, βάσει του Ν.2121/1993 περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Επιτρέπεται η αποσπασματική αναδημοσίευση, στην οποία θα πρέπει να αναφέρεται η πηγή (https://blogs.sch.gr/nantiaf/) και να υπάρχει σύνδεσμος παραπομπής στη σχετική ανάρτηση στη σελίδα «Σχολικό Λεωφορείο», από όπου θα μπορεί να γίνεται λήψη του εκάστοτε αρχείου, αν υπάρχει. Προς σεβασμό για την προσπάθειά μου και την πολύωρη δουλειά που κάνω για τη δημιουργία του υλικού του ιστολογίου μου.
Νάντια Φάλκου

Μαθηματικά Α’ τάξης – Κεφάλαιο 2 – «Γεωμετρικά σχήματα και στερεά»

Σεπ 201817

Δραστηριότητα για την επεξεργασία κι εμπέδωση των γεωμετρικών σχημάτων και γεωμετρικών στερεών!

Σε χρωματιστό Α4 χαρτί εκτυπώνουμε τα 4 βασικά σχήματα και τα 5 βασικά στερεά και τα κολλάμε στον τοίχο της τάξης.

Μοιράζουμε στα παιδιά για ζωγραφική τα αντικείμενα που μοιάζουν με τα γεωμετρικά στερεά και τα σχήματα για να ειναι χρωματιστά και μετά τα κόβουν.

Σε κάθε παιδί δίνουμε ένα αντικείμενο και με τη σειρά του μας λέει σε ποιο γεωμετρικό σχήμα «ανήκει» και

σηκώνεται να τα κολλήσει μέσα σε αυτό.

Επίσης εγώ σε μια πιο παιγνιώδη μορφή έβαλα τα παιδιά σε παράταξη ανα τρεις και δίνοντάς τους το σχήμα ή στερεό μετρούσα «ένα, δύο, τρία, πάμε!» και τα παιδιά έτρεχαν να το κολλήσουν όπου πρέπει!

Παρακάτω εκτυπώστε τα αρχεία με τα γεωμετρικά σχήματα και τα αντικείμενα από την καθημερινότητα για να κάνετε τη δραστηριότητα στην τάξη!

Καθημερινα αντικειμενα – σχηματα για τοιχο

Μαθηματικά Α τάξης – Κεφάλαιο 1 – «Προσανατολισμός στο χώρο»

Σεπ 201817

Παρακάτω θα βρείτε δύο φύλλα εργασίας που έφτιαξα για το 1ο κεφάλαιο των Μαθηματικών και αφορά τον προσανατολισμό στον χώρο:

Ασκήσεις κεφαλαιο 1 μαθηματικα

Ασκήσεις κεφαλαιο 1 μαθηματικα – Μερος 2

Βοηθοί τάξης!

Σεπ 20188

Σε μια σχολική τάξη είναι πολύ σημαντικό οι μαθητές να απολαμβάνουν ένα περιβάλλον όμορφο, καθαρό, συμμαζεμένο, αναπτύσσοντας παράλληλα το αίσθημα της ευθύνης για να το διατηρήσουν οι ίδιοι έτσι. Για να ενισχυθεί λοιπόν το αίσθημα αυτό, μπορούμε να μοιράσουμε σε κάθε μαθητή μια από αυτές τις καρτέλες βοηθών τάξης ώστε κάθε εβδομάδα να αναλαμβάνει ο καθένας μια «υποχρέωση» στην τάξη και όλοι μαζί αποτελούν τους βοηθούς της τάξης μας!

Κατεβάστε κι εκτυπώστε τις καρτέλες εδώ:

ΒΟΗΘΟΙ ΤΑΞΗΣ

« Παλιότερα άρθρα