ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ – 2018

Δείτε στο Slide.ly

Την Παρασκευή 23 Μαρτίου, οι μαθητές της Ε’ τάξης παρουσιάσαμε με τον δικό μας τρόπο τα γεγονότα της πολύχρονης οθωμανικής κυριαρχίας στην ελληνική επικράτεια και της ηρωικής επανάστασης του 1821.

Τόσο η προετοιμασία της γιορτής όσο και η παρουσίασή της στο κοινό που την παρακολούθησε, νομίζουμε ότι μας βοήθησε πάρα πολύ σε διάφορους τομείς και με διάφορους τρόπους.

Πρώτα και κύρια μας βοήθησε εμάς τους ίδιους να μάθουμε πολλά για την ιστορία  της εποχής που αναβιώσαμε. Καθώς παραστήσαμε πρόσωπα εκείνων των χρόνων, μπήκαμε στο ρόλο των ηρώων της ιστορίας που παρουσιάσαμε, προσπαθήσαμε να καταλάβουμε πως σκέφτονταν, πως ένιωθαν και πως κατάφεραν χωρίς οι ίδιοι να το αντιλαμβάνονται να γράψουν λαμπρές σελίδες της ελληνικής ιστορίας.

Θελήσαμε να δείξουμε τα γεγονότα με σκοπό να μείνουν και στις επόμενες γενιές.

Το πολύ σπουδαίο που καταφέραμε επίσης ήταν να συνεργαστούμε μεταξύ μας, να γνωρίσουμε πλευρές ο ένας του άλλου που δεν τις ξέραμε, να συνεννοηθούμε, παρά τις δυσκολίες που είχαμε στις πρόβες, να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον και γενικά να νιώσουμε και να ζήσουμε ομαδικά.

Αλλά μέσα από τις πρόβες και την παράσταση ο καθένας και η καθεμιά μας ξεχωριστά αισθανθήκαμε να ενισχύεται η αυτοπεποίθησή μας, η γνωριμία μας με το θέατρο σαν ένα είδος τέχνης, η ταύτισή μας με ήρωες και η δυνατότητά μας να μπαίνουμε στη θέση κάποιου. Γενικά πιστεύουμε πως μας έκανε, καθώς πλάσαμε με τη φαντασία μας πρόσωπα και καταστάσεις, να γίνουμε πιο δημιουργικοί  ο καθένας ξεχωριστά αλλά και σαν ομάδα και να βάλουμε τη δική μας πινελιά στις καταστάσεις και στα γεγονότα.

Νομίζουμε όμως πως παρουσιάζοντας μ’ αυτόν τον παραμυθένιο τρόπο τα γεγονότα τα δώσαμε καλύτερα να τα καταλάβουν και οι μικροί μαθητές των πρώτων τάξεων του σχολείου μας, που απ’ ότι προσέξαμε μας παρακολουθούσαν ήσυχα.

Επίσης καταλάβαμε πως μας καμάρωσαν και οι μεγάλοι, πράγμα που μας έκανε να χαρούμε ιδιαίτερα. Η διευθύντρια, οι δάσκαλοι του σχολείου μας αλλά και οι γονείς μας κατάλαβαν ότι έχουμε πολλές δυνατότητες που συχνά δεν τις δείχνουμε.

Πιστεύουμε πως υπήρχαν και αδυναμίες, λάθη και παραλείψεις. Όλα αυτά τα συζητήσαμε και θα προσπαθήσουμε σε επόμενες εκδηλώσεις που θα κάνουμε να τα πάρουμε υπόψη μας.

Τέλος νομίζουμε πως όπως κάθε χρόνο οι συμμαθητές μας από άλλα τμήματα παρουσιάζουν τα γεγονότα της δοξασμένης ελληνικής επανάστασης του 1821, έτσι κι εμείς κάναμε και φέτος τη δική μας προσπάθεια για να μην ξεχαστούν τα γεγονότα και να καθοδηγούν τις σκέψεις και τις πράξεις τις δικές μας.

Νομίζουμε πως αξίζει μόνο δόξα και τιμή σε όλους αυτούς που θυσίασαν και τη ζωή τους για να ζήσουν ελεύθερες οι επόμενες γενιές!

ΜΑΘΗΤΕΣ Ε’ ΤΑΞΗΣ

Γιορτή Τριών Ιεραρχών 30/1/2018

Όπως κάθε χρονιά, έτσι και φέτος τιμήθηκαν οι Τρεις Ιεράρχες στο σχολείο μας. Τα παιδιά συμμετείχαν στον εκκλησιασμό. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η Δέσποινα Βασματζίδου, εκπαιδευτικός του Σχολείου.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2017 – Α & Β Τάξη

Την Παρασκευή 22/12/2017 πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του Σχολείου μας. Απολαύσαμε το “Δέντρο χωρίς στολίδια” από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης και τη θεατρική διασκευή του παραμυθιού “Ο Αη Βασίλης στη φυλακή με τους 83 αρουραίους”. Μια γεύση από την γιορτή μας στο βίντεο που ακολουθεί:

ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 2017

ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940-2017

Με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου οι μαθητές της Γ΄ τάξης, με την καθοδήγηση των δασκάλων τους και της δασκάλας της μουσικής, ετοίμασαν μία πολύ όμορφη γιορτή.

Τα παιδιά με πολλή όρεξη και χαρά παρουσίασαν σε μαθητές, δασκάλους και γονείς, το χρονικό της 28ης Οκτωβρίου 1940 : ό,τι προηγήθηκε, τον πόλεμο, την κατοχή, την αντίσταση, τη λευτεριά…Όλα αυτά μέσα από αφηγήσεις, ποιήματα, σκετς και τραγούδια!!!!!

ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ 2017