Νίκη του μαθητή μας, Κωνσταντίνου Πολυχρονίου, σε διαγωνισμό ζωγραφικής
Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε πως ο μαθητής της Στ’ τάξης του σχολείου μας, Κωνσταντίνου Πολυχρονίου, νίκησε σε διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα την προστασία της θάλασσας. Ο διαγωνισμός διεξήχθη στα πλαίσια του προγράμματος “Γαλάζια σημαία”, της βραβευμένης ακτής “Κρεμάλα”, της Δημοτικής ενότητας Καρύστου.
Κοτσίκεια 2024
Την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η γιορτή λήξης του σχολικού έτους, “Κοτσίκεια 2024”, γιορτή που αφιερώνεται κάθε χρόνο στους ευεργέτες του σχολείου μας. Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν δύο θεατρικές παραστάσεις από τους μαθητές των Α’,Β’,Γ’ και Δ’ τάξεων, υπό τις οδηγίες της κας Ευρυδίκης Σαμαρά, εκπαιδευτικού Θεατρικής Αγωγής. Πρόκειται για τις θεατρικές αφηγηματικές δράσεις “Φίλε, φίλε είσαι εδώ;” και “Λιονταροχτυπήματα”.
Έπειτα από τις θεατρικές εκδηλώσεις, ακολούθησαν μουσικά κομμάτια με καλοκαιρινή αύρα από τους μαθητές των Ε’ και Στ’ τάξεων, υπό τη μουσική επιμέλεια του κ. Δημήτρη Πετρίδη, μουσικού του σχολείου μας. Η βραδιά ήταν γεμάτη συγκίνηση και έντονα συναισθήματα, καθώς η Στ’ τάξη αποχαιρέτησε το σχολείο με διάφορες εκπλήξεις που ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.
Μια ακόμη συγκινητική στιγμή της εκδήλωσης ήταν η παρουσία της Αδελφότητας Καρυστίων, η οποία εκπροσωπούμενη από την Πρόεδρο κα Εύη Παλαιολόγου, αφιέρωσε ένα τμήμα της βραδιάς στη μνήμη της δασκάλας της Καρυστίας, Αγγελικής Κυριαζή-Μπουρνέλου,για την επί δεκαετίες προσφορά της στην εκπαίδευση και τη λαογραφία. Στο τέλος της γιορτής προβλήθηκε βίντεο με στιγμιότυπα από τη ζωή της.
Στα “Κοτσίκεια 2024” συγκεντρώθηκε όλη η κοινότητα του σχολείου μας, για να γιορτάσει το τέλος μιας ακόμη σχολικής χρονιάς με χαρά, συγκίνηση και αγάπη.
Και του χρόνου!
Ημερήσια εκδρομή της Δ΄τάξης
Την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή των μαθητών/τριών της Δ’ τάξης στην Αθήνα. Το πρόγραμμα μας περιλάμβανε ανάβαση στον λόφο της Ακρόπολης, επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης, καθώς και στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο. Φυσικά, πραγματοποιήθηκε και στάση για φαγητό/ξεκούραση στο Smart Park. Περάσαμε όλοι/ες πολύ όμορφα στην εκδρομή και θέλουμε να πιστεύουμε πως δώσαμε στους μαθητές/τριες μας την ευκαιρία να δημιουργήσουν αναμνήσεις, που θα τους μείνουν αξέχαστες για πάντα…
Καλοκαιρινή γιορτή 2023-2024
Την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024 και ώρα 19:30 μ.μ θα πραγματοποιηθεί η καλοκαιρινή γιορτή λήξης της φετινής σχολικής χρονιάς. Παρακαλούμε οι μαθητές/τριες να προσέλθουν στον χώρο του σχολείου 10 λεπτά πριν την έναρξη της γιορτής.
Σας περιμένουμε όλους και όλες για να γιορτάσουμε μαζί το τέλος της σχολικής χρονιάς και να περάσουμε όμορφα!
Καλό καλοκαίρι!
Eνημέρωση για βαθμούς, τίτλους προόδου/Σπουδών
Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,
Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024 οι μαθητές/τριες θα παραλάβουν τους βαθμούς τους (τάξεις Γ΄- ΣΤ΄) καθώς και τους τίτλους προόδου (Α΄ – Ε΄) και τίτλους Σπουδών (ΣΤ΄ τάξη).
Οι μαθητές με τους γονείς τους θα προσέλθουν την Παρασκευή στις 09:30 π.μ.
Την ημέρα εκείνη (14/06/2024) σύμφωνα με το Π.Δ 79/2017 ΔΕΝ θα γίνουν μαθήματα (πρωινό και Ολοήμερο).
Ευχόμαστε σε όλους και όλες καλό καλοκαίρι!
Εκ της Διευθύνσεως.
Επίσκεψη του 2ου Νηπιαγωγείου Καρύστου στο σχολείο μας
Μια πολύ ευχάριστη άφιξη είχαμε σήμερα στο σχολείο. Μας επισκέφτηκαν οι μαθητές/τριες του 2ου Νηπιαγωγείου Καρύστου.
Καλωσορίσαμε τους μελλοντικούς μας μαθητές/τριες, τους ξεναγήσαμε στους διαφόρους χώρους και τις αίθουσες του σχολείου μας.Τον ρόλο αυτόν ανέλαβαν οι μαθητές της Α’ τάξης, όπου και έπαιξαν όλοι μαζί ένα παιχνίδι, λίγο πριν επιστρέψουν στο σχολείο τους.
Με το καλό να έρθουν οι καινούριοι μας μαθητές/τριες στο σχολείο μας από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο!
Eπίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Καρύστου και στο φρούριο “Μπούρτζι”
Οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης, την Παρασκευή 31 Μαίου, επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείου Καρύστου, όπου ξεναγήθηκαν στον χώρο και ήρθαν σε επαφή με τα διάφορα εκθέματα,που φιλοξενούνται στο Μουσείο. Στη συνέχεια, ακολούθησε επίσκεψη και περιήγηση στο ιστορικό φρούριο “Μπούρτζι” Καρύστου. Είναι πολύ σημαντικό για τους μαθητές να μαθαίνουν περισσότερα για την ιστορία και την πολιτισμική κληρονομιά του τόπου τους, και αυτό φυσικά μπορεί να επιτευχθεί μέσα απο διάφορες εκπαιδευτικές εκδρομές/επισκέψεις.
Εκπαιδευτική εκδρομή της Α’ τάξης στο Μαρμάρι
Την Πέμπτη 30 Μαίου 2024, πραγματοποιήθηκε εκπιαδευτική εκδρομή των μαθητών/τριών της Α’ τάξης στο Μαρμάρι.
Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια της εκδρομής, επισκεφτήκαμε:
- το Ιχθοσυσκευαστήριο Μαρμαρίου
- την εκκλησία Αγίου Γεωργίου
- το Λαογραφικό Μουσείο Μαρμαρίου
- το Δημοτικό Σχολείο Μαρμαρίου
- το Γήπεδο Μαρμαρίου
Η εκδρομή περιλάμβανε πολλές δράσεις, και φυσικά στάση για φαγητό/παγωτό και ξεκούραση.
Είναι πάντα υπέροχο να βιώνουν οι μαθητές/τριες μας τέτοιες εμπειρίες και να απολαμβάνουν τη φύση και την κουλτούρα που προσφέρει ο τόπος. Ελπίζουμε να δημιούργησαν αξέχαστες αναμνήσεις, που θα μέινουν χαραγμένες μέσα τους!
Και του χρόνου!
Δράση “Ανακυκλώνουμε…Ζούμε στο ΠΡΑΣΙΝΟ”
Εκπρόσωποι του Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων Στερεάς Ελλάδας επισκέφτηκαν το σχολείο μας, μετά απο πρόσκληση μας, όπου πραγματοποίησαν την πολύ ενδιαφέρουσα ενημέρωση/δράση “Ανακυκλώνουμε…Ζούμε στο ΠΡΑΣΙΝΟ”. Οι μαθητές/τριες μας ενημερώθηκαν για θέματα ανακλυκλωσης μέσα από συζητήσεις, προβολή βίντεο, βιωματικές δράσεις και παχνιώδεις δραστηριότητες.
Πιο συγκεκριμένα, έμαθαν:
- Τι ρίχνουμε στους μπλε κάδους ανακύκλωσης
- Τι ρίχνουμε στους καφέ κάδους κομποστοποίησης
- Οδηγίες για την ανακύκλωση συσκευασιών και για την κομποστοποίηση οργανικών υλικών,
Μετά το τέλος της ενημέρωσης πραγματοποιήθηκε κυνήγι κρυμμένου θησαυρού με τους μαθητές που συμμετείχαν στη δράση του Φορέα, προσαρμοσμένο στα ζητήματα της ανακύκλωσης.
Ευχαριστούμε θερμά τον ΦΟ.Σ.ΔΑ Στερεάς Ελλάδας και τους εκπροσώπους του, για την επίσκεψη και την εξαιρετική δράση που πραγματοποίησαν στο σχολείο μας, καθώς και για τα αναμνηστικά δώρα που προσέφεραν στους μαθητές μας. Συγχαρητήρια για το πολύ σημαντικό έργο που έχετε αναλάβει και για την προθυμία σας να συνεργάζεστε σχολεία!