Πρόγραμμα GLOBE: Σκέψου παγκόσμια, δράσε τοπικά

Νέα Παιδεία, τ. 140

Το GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment), που λειτουργεί υπό την αιγίδα των Ηνωμένων Εθνών με σχετική απόφαση της ολομέλειάς τους, είναι ένα ερευνητικό πρόγραμμα για τις φυσικές επιστήμες, που υλοποιείται από το 1995 σε 111 χώρες συνολικά. Το πρόγραμμα υποστηρίζουν, εκτός από τα προγράμματα ESSP (Earth System Science Projects) του NSF (National Science Foundation), επιστήμονες από τη NASA, τη NOAA (National Oceanic and Atmospheric Association), οι οποίοι συνεργάζονται με μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας κάθε χώρας, καθώς και με εκπαιδευτικούς και μαθητές της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Στόχοι του προγράμματος είναι η διδασκαλία των φυσικών επιστημών, η προώθηση της επιστημονικής ανακάλυψης ως μεθόδου διδασκαλίας, η περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση και η βελτίωση της σχολικής επίδοσης στο αντίστοιχο μάθημα του αναλυτικού προγράμματος. Οι μαθητές καλούνται να μελετήσουν και να κατανοήσουν, μέσα από τη δική τους παρατήρηση, τη Γη ως σύστημα και να ευαισθητοποιήσουν έτσι την επόμενη γενιά των φυσικών επιστημόνων.

Διαβάστε περισσότερα