Η Δ’ τάξη στην Πελλαία χώρα …

Την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου η Δ’ τάξη του σχολείου μας, με αφορμή το μάθημα της Ιστορίας, επισκέφθηκε το Αρχαιολογικό μουσείο Πέλλας. Στη συνέχεια  μετέβησαν στον αρχαιολογικό και το χώρο του εκμαγείου όπου είδαν πως δημιουργούνται τα αντίγραφα που  το μουσείο διαθέτει για όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει. Η εκδρομή μας έκλεισε με ένα ευχάριστο απρόοπτο: τη συνάντηση με ένα γκρουπ Κορεατών. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν (έστω με τη γλώσσα του σώματος) και να βγουν φωτογραφίες με τους «εξωτικούς» επισκέπτες.

Για εικόνα από την εκδρομή, πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο:

1-ΠΕΛΛΑ 18

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Μια διαφορετική ημέρα είχαν σήμερα οι μαθητές του 6ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών. Παρέμειναν όλη την ημέρα στην αυλή του σχολείου, όπου με τις οδηγίες των δασκάλων τους συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια, γιορτάζοντας έτσι την Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα  «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ». Οι μαθητές άφησαν για μια μέρα τα μαθήματα και διασκέδασαν παίζοντας . Παρακάτω μπορείτε να δείτε μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες.

Έναρξη σχολικής χρονιάς!

Η διεύθυνση του σχολείου σας ενημερώνει,  ότι ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα γίνει την Τρίτη 11 Νοεμβρίου στις 8:30.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Γιορτή βιβλίου στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 27 Απριλίου πραγματοποιήθηκε η γιορτή βιβλίου στο σχολείο μας.

Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε [εδώ].

Σχολική Γιορτή 25ης Μαρτίου

Με μεγάλη επιτυχία έγινε την Παρασκευή 23/3/2018 η σχολική μας γιορτή της 25ης Μαρτίου.

Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε [εδώ].

Παρουσίαση για τον πλούτο της Ελληνικής Γλώσσας

Την Τρίτη 06 Μαρτίου 2018, είχαμε τη χαρά να υποδεχθούμε τον κύριο Γιώργο Χρυσίδη ο οποίος μίλησε στους μαθητές των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας για τον πλούτο της Ελληνικής Γλώσσας. Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε [εδώ].

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Εκδήλωση για τον σχολικό εκφοβισμό

Φωτογραφίες από την εκδήλωση που έγινε στο σχολείο μας, στο πλαίσιο δράσεων για την εξάλειψη του σχολικού εκφοβισμού. Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε [εδώ].

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Εργασίες Ε’ τάξης για το ασφαλές διαδίκτυο

Το διαδίκτυο είναι ένα δυνατό εργαλείο στα χέρια μας, που όμως αν δεν το χρησιμοποιούμε σωστά μπορεί να εμπερικλείει κινδύνους. Η πρόκληση είναι να μπορούμε να αναγνωρίζουμε κινδύνους για την αποφυγή και τον τερματισμό τους. Με αυτά τα λίγα λόγια, σας παρουσιάζουμε τις εργασίες μας!
Οι μαθητές της Ε’ τάξης.

Ενημέρωση για το σκάκι

Σήμερα (Πέμπτη 22/02/2018), είχαμε τη χαρά να υποδεχθούμε στο σχολείο μας τον Γραμματέα του Ομίλου Σκακιστών Γιαννιτσών κύριο Πετρίδη. Ο κύριος Πετρίδης ενημέρωσε τις μαθήτριες και τους μαθητές του σχολείου μας σχετικά με το σκάκι και τις δραστηριότητες του Ομίλου Σκακιστών Γιαννιτσών.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να βρείτε [εδώ].

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

Εργασίες ΣΤ’ τάξης για την ημέρα του ασφαλούς διαδικτύου

Τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών με αφορμή την 07 Φεβρουαρίου, ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου, ετοιμάσαμε αυτό το φύλλο για να ενημερώσουμε τους συμμαθητές μας, τους φίλους αλλά και τους γονείς μας για τα καλά που μας προσφέρει το διαδίκτυο.

Υπάρχουν όμως και πολλοί κίνδυνοι όταν δεν το χρησιμοποιούμε σωστά, για αυτό δίνουμε απλές και χρήσιμες συμβουλές , για να προστατευτούμε!

Φωτογραφίες από τα έργα μας, μπορείτε να δείτε [εδώ].