Αυλαία σχολικής χρονιάς.

Αυλαία στη σχολική χρονιά με αφιέρωμα, κυρίως, στον παλιό ελληνικό κινηματογράφο. Η ενότητα πλαισιώθηκε από παραδοσιακούς χορούς και ένα τραγούδι για τα δικαιώματα των παιδιών από την Α΄ τάξη. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την όλη προσπάθεια αλλά και τους εκπαιδευτικούς για την οργάνωση και τη στήριξη.

Ενδεικτικά, εικόνα παρακάτω:

Διαγωνισμός αγωγής υγείας.

Την Παρασκευή  7, 8 και 9 Ιουνίου  πραγματοποιήθηκε στις τάξεις Α ,Β, Γ  Διαγωνισμός αγωγής υγείας.

Οι μαθητές των παραπάνω τάξεων χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και διαγωνίστηκαν σε δεκαεπτά δοκιμασίες γνώσεων υγείας που διδάχθηκαν κατά την διάρκεια  της  χρονιάς όπως επίσης και  σε ψυχοκινητικές ασκήσεις.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά την αγαπημένη μου Καλαϊτζή Έφη (δασκάλα τμήματος ένταξης),  καθώς και την   Πέτγαζλη Ελένη, Πλέσκα Μαρία και Πεταλίδου Ροδή δασκάλες των Α , Β και Γ  τάξεων, όπως επίσης την Καγλάτη Αναστασία (παράλληλη στήριξη στην Δ τάξη) και τον Κόκκινο Νικήτα (παράλληλη στήριξη στην Γ τάξη) για την πολύτιμη βοήθεια της στην ομαλή διεξαγωγή της δράσης και την συμβολή της σε αυτήν.

Picture4 1 Picture3 1 Picture2 1 Picture1 1

Η νοσηλεύτρια του σχολείου Τσιτλακίδου Αγγελική.

Προγράμματα αγωγής υγείας.

Την  Παρασκευή 19  Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε  στην Α’ τάξη  πρόγραμμα αγωγής υγείας με θέμα «Το αναπνευστικό μας σύστημα».

Μάθαμε με ποιον τρόπο γίνεται η διαδικασία της αναπνοής, ποια όργανα συμμετέχουν σε αυτή και ποιος ο ρόλος τους.

Τα παιδιά με την σειρά τους έφτιαξαν μια αναπαράσταση του συστήματος αυτού έτσι ώστε να παρουσιάζεται η διαδικασία της αναπνοής με τον πιο δημιουργικό τρόπο.

Picture2

Picture1 Picture4 Picture3

Η νοσηλεύτρια του σχολείου Τσιτλακίδου Αγγελική.

Ευχές!

Ο   Διευθυντής

το προσωπικό

και οι μαθητές του σχολείου

σας εύχονται:

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!

ΚΑΙ

1c6875a692d4c52f1c4b046c39773d48

Πασχαλινές δράσεις.

Τελευταία μέρα των μαθημάτων πριν τις διακοπές του Πάσχα και η Ε τάξη άφησε για λίγο τα μαθήματα .Τα παιδιά  έφτιαξαν  λαμπάδες και  έπαιξαν το κυνήγι του πασχαλινού αυγού.  Ένα παιχνίδι που χάρηκαν   τόσο οι  νικητές όσο και οι ηττημένοι!

παιχνίδι

λαμπάδες

λαμπαδες

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Φεστιβάλ ρομποτικής και τεχνολογίας.

Την Παρασκευή 19 Απριλίου η  Ε τάξη επισκέφτηκε το φεστιβάλ εκπαιδευτικής ρομποτικής και τεχνολογίας που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Πνευματικού Κέντρου Γιαννιτσών. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν  από   τις παρουσιάσεις των συμμετεχόντων . Διαπιστώσαμε όλοι μας ότι ζούμε σε μια εποχή που η τεχνολογία μπορεί να χρησιμοποιηθεί  για διασκέδαση  αλλά και  για την επίλυση πολλών προβλημάτων σε διάφορους τομείς της ζωής μας.

φωτο1

φωτο2

φωτο3

φωτο5 1

φωτο6

Η Παγκόσμια μέρα Γης.

εικόνα Viber 2024 04 24 13 07 14 914

Η Παγκόσμια Ημέρα Γης γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 22 Απριλίου και αποτελεί μία υπενθύμιση της ευθύνης μας απέναντι στον πλανήτη Γη. Σήμερα 54 χρόνια μετά την καθιέρωση της ΗΜΕΡΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ διαπιστώνουμε ότι δεν ήταν ποτέ πιο επίκαιρη και πιο επείγουσα η ανάγκη κινητοποίησης όλων μας για την προστασία του πλανήτη μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης με αφορμή την Ημέρα της Γης αφού ενημερώθηκαν σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος , έφτιαξαν τις δικές τους δημιουργίες , λουλούδια και σελιδοδείκτες.

Γη1 Γη3 γη2

Η δασκάλα της τάξης
Πλέσκα Μαρία

Η Δ’ στο διάστημα …

12 Απριλίου… Διεθνής ημέρα πτήσης του ανθρώπου στο διάστημα. Γνωρίσαμε τον πρώτο άνθρωπο που πέταξε στο φεγγάρι, ξεχωρίσαμε τις σεληνιακές φάσεις με βάση τις εικόνες που έχουμε δει στην καθημερινότητα μας και στη συνέχεια κατασκευάσαμε τη δίκη μας κάρτα όπου γίναμε εμείς οι ίδιοι αστροναύτες!

Καγλάτη Αναστασία

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Επίσκεψη στους “Μικρούς ήρωες”.

Την Πέμπτη 11Απριλίου, το σχολείο μας στο σύνολό του επισκέφτηκε τις εγκαταστάσεις του Μακεδονικού στη Θεσσαλονίκη. προκειμένου να συμμετέχουν σε ένα βιωματικό εργαστήριο σχετικά με τη σοκολάτα. Τα παιδιά αρχικά  ενημερώθηκαν γενικά για τη σοκολάτα. Στη συνέχεια, στο πρακτικό κομμάτι, δημιούργησαν με τα χέρια τους και δοκίμασαν τις δημιουργίες τους. Φυσικά το καταχάρηκαν.  Το εργαστήρι έγινε σε δύο φάσεις- μικρές και μετά μεγάλες τάξεις. Περιμένοντας τη σειρά τους, υπήρχαν υπεύθυνοι που τα απασχολούσαν σε αθλητικές δραστηριότητες ή παιχνίδι. Έτσι κανείς δεν βαρέθηκε και ο χρόνος κύλησε γρήγορα.

Εικόνα στα δύο βίντεο που ακολουθούν:

Εργαστήρι σοκολάτας

Επιμόρφωση εκπαιδευτικών.

Σήμερα, Τετάρτη 17/4, το σχολείο μας παρέμεινε κλειστό γιατί οι δάσκαλοι συμμετείχαν σε επιμορφωτική ημερίδα που έγινε στο όμορο 11ο Δημοτικό Σχολείο, με θέμα: «Σχεδιασμός και διαφοροποίηση της διδασκαλίας: Θεωρητική και εργαστηριακή
προσέγγιση». Το θέμα, εξαιρετικά ενδιαφέρον, μιας και η σχολική πραγματικότητα θέλει οι τάξεις μας να είναι πολυεπίπεδες και με διαφορετικές ταχύτητες. Εισηγήτρια η Σύμβουλος Εκπαίδευσης της περιφέρειάς μας κ. Ρέλλου Μαρία.

Φυσικά, πολλά συγχαρητήρια στο 11ο Δημοτικό Σχολείο που μας φιλοξένησε, για το ζεστό, φιλικό περιβάλλον  αλλά και την άρτια οργάνωση.

Εικόνα παρακάτω:

εικόνα Viber 2024 04 17 12 54 58 661