Αλλάζει το πρόγραμμα λειτουργίας από τη Δευτέρα 26/9/16

Από τη Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016, λόγω έλλειψης εκπαιδευτικών ειδικοτήτων ΠΕ05 γαλλικής για 4 ώρες, ΠΕ08 εικαστικών για 19 ώρες, ΠΕ11 για 9 ώρες με το ολοήμερο, ΠΕ16 μουσικής για 14 ώρες, ΠΕ19/20 πληροφορικής για 14 ώρες, αποφάσισε η Διευθύντρια Π/θμιας Εκπ/σης Έβρου την πρόωρη αποχώρηση των μαθητών ώς εξής:

ΗΜΕΡΑ ΤΑΞΕΙΣ/ΤΜΗΜΑΤΑ ΩΡΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ Α1, Α2, Α3, Β1, Β2, Γ1, Γ2, Δ1, Δ2, Ε1, Ε2, ΣΤ1, ΣΤ2 και ΣΤ3 12:25΄

ΤΡΙΤΗ Α1, Α2, Α3, Β1, Β2, Γ1, Γ2, Δ1, Δ2, Ε1, Ε2, ΣΤ1, ΣΤ2 και ΣΤ3 12:25΄

ΤΕΤΑΡΤΗ Δ1, Δ2 12:25΄

ΠΕΜΠΤΗ Α1, Α2, Α3, Β1, Β2, Γ1, Γ2, Δ1, Δ2, Ε1, Ε2, ΣΤ1, ΣΤ2 και ΣΤ3 12:25΄

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Δ1, Δ2 12:25΄

Το ολοήμερο πρόγραμμα θα λειτουργεί κανονικά. Το σχολείο θα μεριμνήσει για την παραμονή των μαθητών του ολοημέρου για το ενδιάμεσο κενό (12.25΄ έως 13.15΄).

Για τα παραπάνω θα ενημερωθούν οι γονείς με γραπτό μήνυμα.

Λειτουργία του Ολοήμερου προγράμματος 2016-17

Το ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου λειτουργεί με βάση τον πλήθος των 57 μαθητών και την ώρα αποχώρησης που επιθυμούν, με τρία τμήματα ως εξής:

ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΣ             ΩΡΑ      ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ ΤΑΞΕΙΣ ΜΑΘΗΤΕΣ
15.00 16.00 ΤΜΗΜΑ 1 Α-ΣΤ 26
Α 17 12 5 ΤΜΗΜΑ 2 Α & Γ 14
Β 15 9 6 ΤΜΗΜΑ 3 Β,Δ,Ε,ΣΤ 17
Γ 8 2 6
Δ 4 3 1
Ε 11 4 7
ΣΤ 2 1 1
ΣΥΝΟΛΟ 57 31 26

Η σίτιση των μαθητών γίνεται ως εξής:

Τμήμα 1 στην αίθουσα του ολοημέρου.

Τμήμα 2 στην αίθουσα του Α1.

Τμήμα 3 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

Έχει οριστεί υπεύθυνος λειτουργίας ολοημέρου για κάθε τμήμα, που φροντίζει για τη σίτιση των μαθητών.

Στη συνέχεια το Τμήμα 1 έχει στο πρόγραμμα 1 ώρα ειδικότητας και 1 ώρα μελέτη. Προς το παρόν υπάρχουν στη διάθεση του σχολείου 2 ώρες φυσικής αγωγής, ενώ τις υπόλοιπες 3 ώρες αναπληρώνουν δάσκαλοι.

Τα Τμήματα 2 και 3 έχουν 1 ώρα μελέτη.

Οι ώρες αποχώρησης είναι στις 15.00΄ και στις 16.00΄.

Παράκληση προς τους γονείς των μαθητών του ολοημέρου να θέτουν το σκεύος με το γεύμα τους σε όσο το δυνατό μικρότερη τσάντα, ώστε να είναι ευκολότερη η τοποθέτησή της στο ψυγείο.

Ποδηλατώ με ασφάλεια – Κυριακή 18/9/16

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Πρώτο καλωσόρισμα για τα πρωτάκια 2016

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ 12Η Σχολική Σύμβουλος της 5ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Ν. Έβρου, οι Διευθυντές και οι εκπαιδευτικοί των Δημοτικών Σχολείων διοργάνωσαν για τους νεοεισερχόμενους μαθητές της Α΄ τάξης των Δημοτικών Σχολείων της πόλης και τους γονείς τους τη συνάντηση γνωριμίας ‘Καλώς ήλθατε’στον Πευκώνα Ορεστιάδας.

Τα παιδιά ζωγράφισαν, έφτιαξαν χειροτεχνίες και χάρηκαν όλη τη διαδικασία.

Πρόσκληση για τα πρωτάκια και τους γονείς τους

Η Σχολική Σύμβουλος και οι εκπαιδευτικοί των Δημοτικών Σχολείων της 5ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Ν. Έβρου

προσκαλούν τους μαθητές της Α΄ τάξης των Δημοτικών Σχολείων της πόλης και τους γονείς τους στη συνάντηση γνωριμίας

‘Καλώς ήλθατε’

Πευκώνας Ορεστιάδας—Κυριακή 11-9-2016 — ώρα 11.00 έως 13.00

ΑΦΙΣΑ 2016-page-0

Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά 2016-17 Ανακοίνωση

Ο Αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2016-17 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου, ώρα 08.30΄.

Οι μαθητές θα προσέλθουν στις 08.15΄ και θα αποχωρήσουν, αφού παραλάβουν τα βιβλία τους, στις 10.00΄.

Οι γονείς των μαθητών της Α΄τάξης και των μετεγγραφέντων από άλλα σχολεία θα ξεναγηθούν στους χώρους του σχολείου.

Πρόσκληση για τους γονείς των μαθητών της Α΄τάξης

Πρόσκληση προς του γονείς μαθητών της Α΄ τάξης των Δημοτικών Σχολείων 5ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Ν. Έβρου (σχολείων Δήμου Ορεστιάδας) σε ανοιχτή ενημερωτική εκδήλωση με θέμα:

«Η πρώτη μέρα στο σχολείο. Μια εμπειρία άγχους ή η αρχή μιας περιπέτειας γνώσης και ευχαρίστησης

Ενημέρωση γονέων για την είσοδο των παιδιών τους στο Δημοτικό από τη Σχολική Σύμβουλο κα Τεμπρίδου Αντιόπη-Ελένη, την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2016, ώρα 18.00΄, στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας.

Τοποθέτηση εκπ/κού αγγλικής γλώσσας στο οργανικό κενό του σχολείου μας

Το ΠΥΣΠΕ Έβρου τοποθέτησε στο οργανικό κενό αγγλικής γλώσσας, που δημιουργήθηκε από μετάθεση προηγούμενου έτους, την κα Τατάρη Θεοδώρα.

Εκδήλωση λήξης διδακτικού έτους 2015-16

Την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2016 στο προαύλιο του σχολείου πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση λήξης του έτους 2015-16.

Έλαβαν μέρος όλοι οι μαθητές του σχολείου κατά τμήμα ερμηνεύοντας χορωδιακά γνωστά τραγούδια, χόρεψαν, και οι τελειόφοιτοι της ΣΤ΄τάξης παρουσίασαν το θεατρικό του Ευγένιου Τριβιζά «Η Δυσκολούλα», δίνοντάς μας, εκπαιδευτικούς, γονείς και πλήθος καλεσμένων, την ευκαιρία να τους καμαρώσουμε.

Το πρόγραμμα  ετοίμασαν η μουσικός του σχολείου κα Σπανοπούλου Ανέζα, ο εκπ/κός φυσικής αγωγής κ. Κοκκίνης Γεώργιος, η εκπ/κός θεατρικής αγωγής κα Δαδάρου Κωνσταντίνα. Την προβολή των βίντεο επιμελήθηκε η εκπ/κός πληροφορικής κα Τσακκίρη Παναγιώτα, την παρουσίαση η κα Πρωιμούδη Αναστασία και συμμετείχαν στην προετοιμασία και εξέλιξη της γιορτής όλοι οι εκπ/κοί του σχολείου.

Αποχαιρέτησαν οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης το σχολείο και τους αποχαιρετήσαμε κι εμείς ελπίζοντας ότι έλαβαν στο δημοτικό όλα τα εφόδια που χρειάζονται για το γυμνάσιο και γενικά στη ζωή τους κι ευχόμενοι να πετυχαίνουν τους υψηλούς στόχους που θέτουν. Αναμνηστικό τους απονεμήθηκε από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Η συγκίνηση διαδεχόταν τη χαρά και το γέλιο και πάλι απ” την αρχή!

Καλό καλοκαίρι σε όλους και καλή αντάμωση το Σεπτέμβριο για νέα μαγικά ταξίδια γνώσης!

Καλό καλοκαίρι με εικόνες από ψηλά!

Την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2016 πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο του σχολείου η εκδήλωση λήξης του διδακτικού έτους 2015-16.

Ευχόμαστε σε όλους καλό καλοκαίρι με εικόνες της εκδήλωσης από ψηλά! Τις επόμενες ημέρες θα αναρτηθεί ολόκληρη.