Αποκριάτικος χορός από το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για τα παιδιά μας και τους φίλους τους!

Θα είμαστε όλοι εκεί…

ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟΣ ΧΟΡΟΣ ΦΕΒ 2017

Κοπή βασιλόπιτας από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για το σχολείο

Την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2017 ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων προσέφερε ένα βασιλοπιτάκι σε κάθε μαθητή με ένα φλουρί σε κάθε τμήμα. Ο μαθητής από κάθε τμήμα που έτυχε το φλουρί πήρε ένα επιλεγμένο για την ηλικία του βιβλίο.

Οι τυχεροί μαθητές ήταν η Αλεξάνδρα του Α1, η Μαρία (Xin) του Α2, ο Ραφαήλ του Α3, η Μαρία του Β1, ο Λουκάς-Κωνσταντίνος του Β2, ο Νίκος του Γ1, η Βασιλική του Γ2, η Αϊλήν του Δ1, η Δέσποινα του Δ2, ο Σωκράτης του Ε1, η Μαρία του Ε2, ο Γιώργος του ΣΤ1, η Μάρθα του ΣΤ2 και η Μαρία του ΣΤ3.

Τα παιδιά χάρηκαν όλη τη διαδικασία και αντάλλαξαν ευχές για τον καινούργιο χρόνο.

Ο Πρόεδρος του Συλλόγου κ. Λυμπερίδης Αθανάσιος έκοψε τη βασιλόπιτα για τους εκπαιδευτικούς κι ευχήθηκε υγεία, προσωπική ευτυχία και προκοπή και για το Σχολείο επιτυχίες με ασφάλεια και ηρεμία. Από το Διοικητικό Συμβούλιο ήταν παρόντες, βοήθησαν και χάρηκαν μαζί μας οι κυρίες Μπελεζάκη Κωνσταντίνα και Ελαφούδη Χριστίνα, Θεοδωρακάκη Χρυσούλα και ο κ. Χρήστου Ιωάννης.

Τυχερή της βασιλόπιτας ήταν η κα Γεωργία Παπαδοπούλου, εκπ/κός Γερμανικής γλώσσας!

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ 1 ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ 2 ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ 3 ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ 4 ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ 5 ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ 6

Γιορτή Τριών Ιεραρχών 2017

treis_ierarxesΠολλούς μεγάλους Ιεράρχες έχει η Εκκλησία μας. Ξεχωριστά όμως γιορτάζει τρεις: Τον Μέγα Βασίλειο, τον Γρηγόριο  Θεολόγο (Ναζιανζηνό) και τον Ιωάννη το Χρυσόστομο.

Καθένας έχει τη δική του γιορτή, αλλά και τους τρεις μαζί τους γιορτάζουμε στις 30 Ιανουαρίου, γιατί έχουν πολλά κοινά γνωρίσματα: Ζούσαν απλή ζωή χωρίς πολυτέλειες. Αφιέρωσαν τη ζωή τους στους φτωχούς συνανθρώπους τους και στους δυστυχισμένους, ήταν και οι τρεις σοφοί. Αγάπησαν τα γράμματα και τον πολιτισμό των αρχαίων Ελλήνων.

Έγιναν μεγάλοι – πολύ μεγάλοι – δάσκαλοι, πραγματικοί φωστήρες. Αλλά και σπουδαίοι ρήτορες. Για τη σοφία τους και την καλοσύνη τους, ο λαός τους εκτιμούσε και τους αγαπούσε.

Η γιορτή των Τριών Ιεραρχών είναι γιορτή των δασκάλων και των μαθητών, των σχολείων και των γραμμάτων, των βιβλίων και της μάθησης.

Τι κι αν πέρασαν τόσα χρόνια από τότε που έζησαν: Το παράδειγμά τους είναι πάντα νέο, πάντα φωτεινό για να μας δείχνει το δρόμο.

Τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου 2017 θα γιορτάσουμε με εκκλησιασμό των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων, ανάγνωση κειμένων και προβολές κατά τμήμα για τις υπόλοιπες τάξεις. Οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο στις 08.30΄ και θ” αποχωρήσουν στις 10.30΄.

Τα σχολεία αύριο Παρασκευή 20/1/17

Με απόφαση του Δημάρχου στις 20 Ιανουαρίου 2017 ημέρα Παρασκευή,  δε θα λειτουργήσουν τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Καλλικρατικού Δήμου Ορεστιάδας, λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών.

Προσπάθεια αποχιονισμού της εισόδου του σχολείου

Γίνεται προσπάθεια αποχιονισμού της εισόδου του σχολείου με μηχάνημα του Δήμου Ορεστιάδας, σήμερα Σάββατο 14/1/17, ώστε να είναι δυνατή η πρόσβαση και η λειτουργία τη Δευτέρα.

2017-01-14 ΠΡΟΑΥΛΙΟ 1 2017-01-14 ΠΡΟΑΥΛΙΟ 2

Σήμερα, Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2017, η είσοδος του προαυλίου μας

2017-01-13 ΕΙΣΟΔΟΣ 1 2017-01-13 ΕΙΣΟΔΟΣ 2

Τα σχολεία αύριο Παρασκευή 13/1/17

Με απόφαση του Δημάρχου στις 13 Ιανουαρίου 2017 ημέρα Παρασκευή,  δε θα λειτουργήσουν τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Καλλικρατικού Δήμου Ορεστιάδας, λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών.

Τα σχολεία αύριο Πέμπτη 12/1/17

2017-01-11 ΣΤΕΓΗ ΝΟΤΙΑ 1Με απόφαση του Δημάρχου στις 12 Ιανουαρίου 2017 ημέρα Πέμπτη,  δε θα λειτουργήσουν τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Καλλικρατικού Δήμου Ορεστιάδας, λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών.

Στις φωτογραφίες η στέγη του σχολείου στη νότια πλευρά σήμερα 11 Ιανουαρίου 2017.

2017-01-11 ΣΤΕΓΗ ΝΟΤΙΑ 2

Τα σχολεία αύριο Τετάρτη 11/1/17

Με απόφαση του Δημάρχου στις 11 Ιανουαρίου 2017 ημέρα Τετάρτη,  δε θα λειτουργήσουν τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Καλλικρατικού Δήμου Ορεστιάδας, λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών.

Τα σχολεία αύριο Τρίτη 10/1/17

Με απόφαση του Δημάρχου στις 10 Ιανουαρίου 2017 ημέρα Τρίτη,  δε θα λειτουργήσουν τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Καλλικρατικού Δήμου Ορεστιάδας, λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών.