ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ
Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024, πραγματοποιήθηκε στο νηπιαγωγείο μας, η αποχαιρετιστήρια καλοκαιρινή γιορτή, από κοινού, τα 2 τμήματα μαζί, παρουσία γονέων και συγγενών. Τα παιδιά είπαν τα ποιήματά τους, τραγούδησαν και χόρεψαν. Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων μοίρασε δωράκια στα παιδιά. Η γιορτή συνεχίστηκε στην αυλή, όπου, μεγάλοι και μικροί, απόλαυσαν παγωτά, γλυκά και αλμυρά, χυμούς και αναψυκτικά, από τον μπουφέ, που ετοίμασε ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων.
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΚΑΠΑΚΙΩΝ
Στο Νηπιαγωγείο μας , από την αρχή της σχολικής χρονιάς, ξεκίνησε η συλλογή πλαστικών καπακιών. Τα πλαστικά καπάκια που συγκεντρώθηκαν , θα δοθούν στο Σύλλογο Παραπληγικών-Κινητικά Αναπήρων και όλων των παθήσεων Ν. Πέλλας , στα πλαίσια της Δράσης « συλλέγουμε πλαστικά καπάκια και προσφέρουμε αναπηρικά αμαξίδια».
ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ
Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023-2024, έγιναν πολλά ομαδικά και ψυχοκινητικά παιγνίδια, μέσα και έξω από την τάξη.
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ (4ο)
Στο 1ο Νηπιαγωγείο Μελίκης , το διάστημα από 1 Απριλίου 2024 -14 Ιουνίου 2024 , πραγματοποιoύνται τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, από τον θεματικό άξονα «Δημιουργώ και καινοτομώ- Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία» και την υποθεματική ενότητα «Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία, STEM – Ρομποτική », με τίτλο «Τα ρομπότ στην υπηρεσία της ανακύκλωσης» .
Διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση γονέων και εκπαιδευτικών
Το 1ο Νηπιαγωγείο Μελίκης συμμετείχε ως συνδιοργανωτής την Τετάρτη 22/05/2024 , στην διαδικτυακή ενημερωτική συνάντηση γονέων και εκπαιδευτικών, που διοργάνωσε το Νηπιαγωγείο Σταυρού με εισηγήτρια την κ. Αθηνά Νάντση Ψυχολόγο-Ψυχοθεραπεύτρια, μέσω της πλατφόρμας WEBEX, σε συνεργασία και με άλλες σχολικές μονάδες των νηπιαγωγείων Π. Ε. Ημαθίας. Η διοργάνωση έγινε στα πλαίσια του προγράμματος της «Ομαλής μετάβασης των παιδιών από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο», με στόχο τη διευκόλυνση της διαδικασίας της μετάβασης των νηπίων στο δημοτικό, καθώς και την ευαισθητοποίηση των γονέων, αναφορικά με τον ψυχισμό των νηπίων και τις συναισθηματικές και πρακτικές αλλαγές, που καλούνται τα παιδιά τους, να αντιμετωπίσουν.
Tο βίντεο της παρουσίασης της διαδικτυακής εκδήλωσης για τη μετάβαση, το επιμελήθηκε εξ ολοκλήρου η συνάδελφος μας Ανθή Ζήση και την ευχαριστούμε πολύ!!!
ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ 2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΕΛΙΚΗΣ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ (3ο)
Στο 1ο Νηπιαγωγείο Μελίκης , το διάστημα από 10 Φεβρουαρίου 2024 ως 31 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκαν τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, από τον θεματικό άξονα «Φροντίζω το περιβάλλον» και την υποθεματική ενότητα «Φροντίζω το Περιβάλλον-Οικολογία – Παγκόσμια και τοπική Φυσική κληρονομιά», με τίτλο «Νερο…εξερευνητές».
ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ
Την Τρίτη 16/4/2024, οι μαθητές/τριες του νηπιαγωγείου μας, που την επόμενη σχολική χρονιά θα φοιτήσουν στο Δημοτικό σχολείο, επισκέφτηκαν το 2ο Δημοτικό Σχολείο Μελίκης, στα πλαίσια του προγράμματος “Μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό”. Τους μαθητές/τριες , με τη νηπιαγωγό Λιακοπούλου Παναγιώτα, υποδέχτηκαν ο Δ/ντης του σχολείου, Παπαγγέλου Άγγελος και η δασκάλα της Α΄τάξης, Λάιου Αγλαΐα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και συναντήθηκαν με τους παλιούς συμμαθητές/τριες τους, που τώρα είναι μαθητές της Α΄τάξης. Έκαναν ερωτήσεις και πήραν απαντήσεις σε διάφορα ερωτήματα , που τους απασχολούσαν . Στο τέλος κάλεσαν τους παλιούς συμμαθητές/τριες, να επισκεφθούν το νηπιαγωγείο και να κάνουν κοινές δραστηριότητες.
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ
Την Τρίτη 2 Απριλίου 2024, στο 1ο Νηπιαγωγείο Μελίκης, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε την κυρία Γούτση Δήμητρα, μητέρα νηπίου μας , φιλόλογο και σχολιάστρια βιβλίων , επ΄ευκαιρίας του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου. Η δράση , που είχε ως στόχο την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, έγινε στα πλαίσια του προγραμματισμού δράσεων Γ΄ Τριμήνου (σχ. έτος 2023-2024). Η κυρία Γούτση διάβασε το παραμύθι στα παιδιά και των δυο τμημάτων του νηπιαγωγείου μας, “Άνοιξη και το κουνελάκι χάνει τον δρόμο για το σπίτι“. Η δράση έκλεισε με την κατασκευή σελιδοδεικτών , από όλα τα παιδιά.