ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ 2021-2022

Για το σχολικό έτος 2021-2022, οι εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν το διάστημα 1/3/2021-20/3/2021. Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά, σύμφωνα με τις παρακάτω οδηγίες:

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

Σε περίπτωση αδυναμίας χρήσης της παραπάνω ηλεκτρονικής υπηρεσίας , η αίτηση θα γίνεται στο Νηπιαγωγείο  , με αυτοπρόσωπη παρουσία του γονέα, έπειτα από συνεννόηση με τη διεύθυνση του σχολείου.

Μετά την αποδοχή της αίτησης, οι γονείς πρέπει να προσκομίσουν τα απαραίτητα παραστατικά (ΑΔΥΜ, βιβλιάριο εμβολίων) στο σχολείο, πάλι ύστερα από συνεννόηση με τη διεύθυνση του σχολείου.

Επίσης φέτος για την εγγραφή στο Ολοήμερο τμήμα, δεν χρειάζονται δικαιολογητικά.

Τηλέφωνο 1ου Νηπιαγωγείου Μελίκης: 2331081500

«Καράβι με πεταλούδες» – πίνακας του Dali

Παιδάκια καλημέρα. Σήμερα θα ξεκινήσουμε με τέχνη. Δείτε τον παρακάτω πίνακα ζωγραφικής που έχει τίτλο «Καράβι με πεταλούδες» και τον έχει ζωγραφίσει ο γνωστός ζωγράφος Dali. Έπειτα απαντήστε στις εξής ερωτήσεις.

Τι βλέπεις στον πίνακα;
-ποια χρώματα χρησιμοποίησε ο ζωγράφος;
-Τι αισθάνεσαι βλέποντας αυτόν τον πίνακα (σου αρέσει,αισθάνεσαι χαρά, λύπη ….)
-ποια άλλα μικρά ζωάκια (έντομα) σου θυμίζει;Αν δεν θυμήθηκες αρκετά κοίταξε τον πίνακα αναφοράς και πες τα ονόματά τους

.

Περιμένουμε τις απαντήσεις σας!!!

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2020-2021

Οι εγγραφές για το σχολικό έτος 2020-2021  θα γίνουν ηλεκτρονικά , σύμφωνα με τις  παρακάτω οδηγίες .

Θα γίνουν από 15/5/2020-30/5/2020

Οι εγγραφές αφορούν τα παιδιά ,που έχουν γεννηθεί το 2016.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ

ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΟΡΙΑ 1ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΜΕΛΙΚΗΣ ΜΕΛΙΚΗΣ

ΦΥΤΑ 1

Καλημέρα παιδάκια!

Ώσπου να μεγαλώσουν τα φυτά σας μπορείτε να παίξετε με τα παρακάτω παιχνίδια.

ΦΥΤΑ

Καλημέρα παιδάκια και καλή εβδομάδα!

Συνεχίζουμε με τα φυτά και θα θέλαμε να δείτε προσεκτικά τις παρακάτω εικόνες που μας εξηγούν τι χρειάζονται τα φυτά για να αναπτυχθούν,για να μεγαλώσουν

ΤΑ ΦΥΤΑ 1

Για να διαπιστώσετε τις ανάγκες των φυτών ,κάνετε τα εξής: Πάρτε τρία όμοια πιατάκια ή μπολάκια. Βάλτε βαμβάκι , αντί για χώμα και αρκετά σποράκια από φακές ή φασόλια

-Το 1ο θα το τοποθετήσετε κοντά σε ένα παράθυρο, για να έχει φως κ ζέστη απο τον ήλιο και θα ρίξετε νερό.

-Στο 2ο δε θα βάλετε καθόλου νερό.

-Το 3ο θα το βάλετε σε σκοτεινό μέρος

Μικροί μας επιστήμονες περιμένουνε σε λίγες μέρες τα συμπεράσματά σας με ηχητικά μηνύματα και φωτογραφίες από τα φυτά σας!

ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΜΕ ΦΡΟΥΤΑ

Γειά σας παιδιά!!!

Μπορείτε να αφήσετε τη φαντασία σας ελεύθερη και να φτιάξετε ένα λουλούδι χρησιμοποιώντας κομμάτια  φρούτων και λαχανικών. Αφού τα φωτογραφίσετε, μπορείτε φυσικά να τα φάτε!!!

Τις φωτογραφίες θα τις ανεβάσουμε στο blog