ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Α΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΠΟΡΤΑ

Οι μαθητές  της Ά΄ τάξης επισκέφτηκαν τη Δημιουργική Πόρτα, ένα εκπαιδευτικό κέντρο στην πόλη της Λάρισας και έφτιαξαν κέικ με φρούτα. Στόχος της επίσκεψης ήταν να μάθουν τα παιδιά πώς να φτιάχνουν κέικ με φρούτα και να μάθουν για την υγιεινή διατροφή!!!!

Τους  μαθητές υποδέχτηκε η υπεύθυνη της Δημιουργικής Πόρτας, η οποία τους εξήγησε τα υλικά που θα χρειάζονταν και τη διαδικασία παρασκευής. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και άρχισαν να δουλεύουν με κέφι και ενθουσιασμό.

Ήταν πολύ χαρούμενοι με το αποτέλεσμα της δουλειάς τους. Το κέικ ήταν αφράτο και νόστιμο, και τα παιδιά το απόλαυσαν με μεγάλη όρεξη.

Η επίσκεψη στη Δημιουργική Πόρτα ήταν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία για τα παιδιά. Μέσα από αυτή τη δραστηριότητα, είχαν την ευκαιρία να μάθουν πώς να φτιάχνουν ένα νόστιμο και υγιεινό γλυκό, αλλά και να περάσουν ποιοτικό χρόνο με τους συμμαθητές τους.