Βιβλίο μαθητή: Ανάγνωση το κείμενο σελ. 55. Άσκηση 2 σελ. 56 και άσκηση 3 σελ. 57. Για να κάνω την άσκηση 3, διαβάζω πολύ καλά τον τρόπο κλίσης των επιθέτων στο βιβλίο της Γραμματικής σελ. 99!
Στο τετράδιο Γλώσσας κλίνω σε ενικό και πληθυντικό τα επίθετα:

• ο μακρύς, η μακριά, το μακρύ
  • ο ελαφρύς, η ελαφριά, το ελαφρύ

Κεφ. 14. Οι Δήμοι αναστατώνουν την πρωτεύουσα με τη “στάση του Νίκα”. Μπορούμε να διαβάζουμε το μάθημα είτε μέσα από το σχεδιάγραμμα, είτε από τις ερωτήσεις του φυλλαδίου (σε συνδυασμό με ανάγνωση του κειμένου του βιβλίου).

Ενημέρωση 1: Προετοιμαζόμαστε για τη διαστημική εβδομάδα! Η τάξη μας διάλεξε να εκτοξευτεί με έναν μεγάλο πύραυλο από χαρτόκουτα. Αν έχουμε κάποια μεγάλη κούτα (σε μέγεθος ψυγείου ή πλυντηρίου, ή ακόμα και μικρές) την φέρνουμε στο σχολείο μαζί με ένα πακέτο αλουμινόχαρτο.
Ενημέρωση 2: Για να αρχίσουμε να συγκεντρώνουμε και τα υλικά για τις χριστουγεννιάτικες κατασκευές του παζαριού, φέρνει το κάθε παιδί:

• 1-2 πινέλα,
  • ακρυλικά χρώματα,
  • κουπάτ (κατά προτίμηση χριστουγεννιάτικα, με απαραίτητη προϋπόθεση να έχουν κάποιο σημάδι πάνω ώστε να μην τα μπερδέψουν μεταξύ τους τα παιδιά),
  • έναν πλάστη και
  • οπωσδήποτε ένα πακέτο πηλό λευκό που στεγνώνει με τον αέρα, ιδανικά της παρακάτω εταιρείας:

DAS Λευκός Πηλός 500gr (Στεγνώνει με τον Αέρα)