Τετράδιο εργασιών: Ασκ. 1, 2 σελ. 66. Με τη Γλώσσα τελειώσαμε! Ώρα για επαναλήψεις!

Τετράδιο εργασιών (δ’ τεύχος): Ασκ. 2, 3, 6 σελ. 28-29.

Ενότητες 10.1. Αχαιοί, οι πρώτοι Έλληνες. Διαβάζω το σχεδιάγραμμα και τις ερωτήσεις.
Ενότητα 10.2. Οι Αχαιοί πήγαν και στην Κύπρο. Διαβάζω το σχεδιάγραμμα και τις ερωτήσεις.

Για όσα παιδιά έλειπαν:
Γλώσσα κάναμε τις ασκήσεις λεξιλογίου σελ. 62.
Μαθηματικά κάναμε στο Τετράδιο εργασιών (δ’ τεύχος) τις ασκήσεις 1, 2, 5, 6 σελ. 10-11 και 2, 3, 5, 8 σελ. 12-13.

Ενημέρωση: Σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε για Ολοήμερο για την επόμενη χρονιά, σας παρακαλώ να με ενημερώσετε για να δώσω στο παιδί σας το έντυπο που χρειάζεται να συμπληρώσετε. Επίσης, για την ημερήσια μπορούν από τώρα να φέρνουν τα χρήματα όσα παιδιά έχουν αποφασίσει να έρθουν. Είναι 4€ για την μετακίνηση, ενώ για τα αδέρφια (που φοιτούν στο σχολείο μας) είναι από 3€.

Επίσης, σας παρακαλώ πολύ, μην αφήνετε τα παιδιά να έρχονται στο σχολείο με κάρτες Πόκεμον, γιατί καθημερινά έχουμε φασαρίες ότι έχασαν κάρτες ή ότι τους τις έκλεψαν και γενικά ασχολούνται μόνο με αυτές ακόμα και την ώρα του μαθήματος.