Σαν σήμερα

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

P1010037 1

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΕΣ

rol14 rol12 rol11 rol10 rol9 rol8 rol7 rol6 rol5 rol4 rol3 rol2 rol1 kar5 kar4 kar3 kar2 kar1

παιχνίδια με αριθμούς

ΑΡΙΘΜΟΙ ΩΣ ΤΟ 10 ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ

ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΣ-ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ

το ρολόι

ΤΟ ΡΟΛΟΙ

τα αντίθετα

ΑΝΤΙΘΕΤΑ

οι μέρες της βδομάδας

ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ

1821-2021

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΗ ΣΤΕΝΗ

ΝΑ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΓΓΕΛΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΟΡΤΗ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΓΙΟΡΤΟΥΛΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΓΙΟΡΤΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΟΡΟΥΣ

Σημείωση: Έχει ήδη αποσταλεί στο mail σας το βίντεο της γιορτούλας μας .Όταν ανοίξουν τα σχολεία όποιος επιθυμεί μπορεί επίσης να φέρει  φλασάκι και να γίνει η αντιγραφή του

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΙΡΗΝΗ

Ευαγγελισμός

Σήμερα μιλήσαμε για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και δημιουργήσαμε κρινάκια της Παναγίας . Τα υπέροχα έργα μας κολάζ

Ο Παναγιώτης

Ο Στέφανος

Ο Ηλίας κι ο Αλέξανδρος

Η Αλεξάνδρα

Μια πολύ όμορφη ζωγραφιά από την Αλεξάνδρα

ανακοίνωση για υλικά για την Τρίτη 23 Μαρτίου

Αγαπημένα μας παιδιά για την αυριανή μας κατασκευή (ΚΡΙΝΟΣ)  θα χρειαστούμε

Αν δεν έχετε δίσκους ντεμακιγιάζ η κατασκευή μπορεί να γίνει με άσπρο απλό χαρτί.

Θα χρειαστούμε επίσης και άσπρο χαρτί ( μια σελίδα Α4 ) , μαρκαδόρους για να ζωγραφίσουμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

οι ήρωες του 1821

Η εθνική μας επέτειος γιορτάζεται στις 25 Μαρτίου κάθε χρόνου.  Είναι η τιμή για την ημέρα που είχε προγραμματισθεί να αρχίσει η Μεγάλη Επανάσταση, η συμβολική μέρα της μεγάλης γιορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.  Η επανάσταση εναντίον ενός έθνους, για να αναγεννηθεί μετά από αιώνες υποδούλωσης. Η έκρηξη της Επανάστασης, για διάφορους λόγους, έγινε λίγες μέρες νωρίτερα από την καθορισμένη ημερομηνία, ωστόσο στην εθνική συνείδηση των Ελλήνων η ημερομηνία αυτή χαράχτηκε ανεξίτηλα και καθιερώθηκε ως η κυρίως εθνική επέτειος της Ελλάδας

Μέσα στα εννιά χρόνια που διήρκεσε η Μεγάλη Επανάσταση και μέσα από τα πολλά κύματα που πέρασε – ακόμα και εμφύλιες διαμάχες – ο λαός έδωσε όλη του τη δύναμη και την ψυχή, για να αποτινάξει τον τουρκικό ζυγό. Όπως σε κάθε πολεμική ενέργεια, έτσι και σ΄ αυτήν την περίπτωση, μέσα από το πλήθος φανερώθηκαν και αναδείχθηκαν ηγετικές μορφές, που μπήκαν μπροστά, έτοιμες οι όλες να δώσουν τη ζωή τους στον Αγώνα.  Αυτοί έμειναν στη συνείδηση του ελληνικού λαού ως «Ήρωες του ΄21».

Κάποιοι από αυτούς έδρασαν στην Πελοπόννησο, τον Μοριά, κι άλλοι στη Στερεά, τη Ρούμελη. Άλλοι ηγήθηκαν ως στρατηγοί κι άλλοι ως τοπικοί καπετάνιοι. Άλλοι αξιώθηκαν να δουν την Ελλάδα ελεύθερη κι άλλοι έχασαν τη ζωή τους στη μάχη. Αυτοί είναι οι λίγοι επώνυμοι μέσα στο πλήθος των ανώνυμων καθημερινών ηρώων, που έδωσαν τη ζωή τους στον αγώνα. Με τους αγώνες και τις θυσίες των επώνυμων αυτών ηρώων αλλά και των πολλών ανώνυμων αγωνιστών συντελέστηκε το θαύμα της Μεγάλης Επανάστασης, που οδήγησε στην ανεξαρτησία της Ελλάδας.

Οι παρακάτω εικόνες κρύβουν κι άλλους ήρωες . πατήστε πάνω σε κάθε εικόνα για να δείτε όλους τους ήρωες

OI ΗΡΩΕΣ ΖΩΝΤΑΝΕΥΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

Βίντεο κατά την εξ ‘ αποστάσεως με την Ευμορφία μας

λάβαρα σημαίες όπλα της Ελληνικής Επανάστασης του 1821

Μια φορά κι έναν καιρό στα χρόνια τα παλιά , ήταν μια όμορφη χώρα, ηλιόλουστη με θάλασσες και ψηλά βουνά. Με ανθρώπους χαμογελαστούς, περήφανους , εργατικούς, Δεν υπήρχαν αυτοκίνητα τότε, ούτε τρένα, ούτε αεροπλάνα. Δεν υπήρχε καν ρεύμα ηλεκτρικό . Οι λάμπες τους ήταν τα κεριά , μεταφορικό μέσον τα γαιδουράκια , τα μουλαράκια και τα άλογα. Οι μετακινήσεις σε πολύ κοντινά χωριά. Αν κάποιος έμενε σε ένα χωριό στα βουνά δεν είχε ταξιδέψει ως την θάλασσα. Αν κάποιος έμενε σε νησί , δεν ήξερε πως ήταν τα χιονισμένα βουνά. Δεν υπήρχαν πόλεις μεγάλες. Τα χωριά ήταν γεμάτα κόσμο και όλη η Ελλάδα είχε πολλά χωριά . Τα παιδιά γυρνούσαν ελεύθερα στο χωριό , έπαιζαν παιχνίδια διαφορετικά, κάποιες φορές βοηθούσαν το μπαμπά στα χωράφια ή τη μαμά στο ζύμωμα του ψωμιού . Τα κορίτσια μάθαιναν αργαλειό, κέντημα, έραβαν μόνες τους τα ρούχα , τα χαλιά του σπιτιού.Διαφορετική εποχή , διαφορετικός τρόπος ζωής. Μια εποχή χωρίς τηλεοράσεις και ίντερνετ , όμως με αγάπη και χαμόγελο εξάλλου τα παιδιά πάντα χαμογελούν σε κάθε εποχή.

Αυτή η χώρα όμως αντιμετώπισε ένα μεγάλο κίνδυνο. Και όλες οι διπλανές χώρες. Την Οθωμανική κατάκτηση. Οι Οθωμανοί , λαός από την Ανατολή έκανε επιδρομές, πολέμους δηλαδή κατακτώντας νέα εδάφη . Έτσι έφτασε στην Ελλάδα . Οι Έλληνες υποδουλώθηκαν στους Οθωμανούς. Σαν ένα πουλί στο κλουβί να ζήσει δεν μπορεί , έτσι και η Ελλάδα σκλαβωμένη 400 ολόκληρα χρόνια ήταν σαν αηδόνι στο κλουβί .

ΣΗΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΛΑΒΑΡΑ ΤΟΥ 1821

Τα καριοφίλια και τα σπαθιά του ΄21

Είδαμε σημαίες και όπλα από την Ελληνική Επανάσταση , ακούσαμε τραγούδια Για την σημαία και δημιουργήσαμε κι εμείς δικά μας λάβαρα του 1821

ΤΑ ΕΡΓΑ ΜΑΣ