Σπυριδούλα-Ίρις Μπέση, Φιλόλογος-Γλωσσολόγος Μ.Α.

Ταχυδρομική Διεύθυνση:

Griechisches Generalkonsulat München/Erziehungsabteilung

Briennerstr. 46, 80333 München

Tel. 0049 (0) 89-496071-72

Fax. 0049 (0) 89-406062

E-Mail: semuenchen@sch.gr

web: http://se-muenchen.sch.gr

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ

Χωρίς σχόλια

1. Καλησπέρα σας και καλή χρονιά με υγεία.
    Ονομάζομαι Μιχαέλα Παπαδοπούλου, είμαι εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ70 (2η ειδικότητα ΠΕ02) με Β1 του Ινστιτούτου Goethe και ενδιαφέρομαι να υποβάλω αίτηση για απόσπαση στη Γερμανία.
    Έχετε την καλοσύνη να με πληροφορήσετε αν ο γιος -μου που την επόμενη χρονιά θα είναι μαθητής της Α’ λυκείου- έχει τη δυνατότητα να φοιτήσει στα δίγλωσσα σχολεία της περιοχής (γνωρίζει λίγα γερμανικά, χωρίς πιστοποιητικό γλωσσομάθειας) κι αν όχι, ποιες δυνατότητες υπάρχουν για τη συνέχιση της φοίτησης του στο λύκειο;
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

• Αγαπητή κυρία Παπαδόπουλου, ο γιος σας μπορεί να φοίτηση στα Λύκεια Μονάχου και Νυρεμβέργης τα οποία είναι αμιγώς ελληνικά σχολεία. Δίγλωσσα είναι μόνο τα Δημοτικά και τα Γυμνάσια. Σας ενθαρρύνουμε να υποβάλλεται αίτηση γιατί αναμένεται να προκύψουν κενά.

2. Καλησπέρα
    Είμαι δασκάλα ΠΕ70. Πρόκειται να καταθέσω αίτηαη για απόσπαση στο εξωτερικό. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτική η γνώση της γερμανικής για όλα τα σχολεία της περιοχής ευθύνης σας. Με εκτίμηση
    Ευγενία Μιχαηλίδου

• Αγαπητή κύρια Μιχαηλίδου, για τα σχολεία της Βαυαρίας (Μονάχου και Νυρεμβέργης) απαιτείται Γερμανομάθεια τουλάχιστον Α2. Για το Δημοτικό της Φρανκφούρτης και τα υπόλοιπα ΤΕΓ στην Έσση και στη Βάδη Βυτεμβέργη δεν απαιτείται Γερμανομάθεια. Σας ενθαρρύνουμε να υποβάλλεται αίτηση ακόμη και αν δεν έχετε Γερμανομάθεια γιατί θα προκύψουν κενά.

3. Αγαπητή κύρια Μιχαηλίδου, για τα σχολεία της Βαυαρίας (Μονάχου και Νυρεμβέργης) απαιτείται Γερμανομάθεια τουλάχιστον Α2. Για το Δημοτικό της Φρανκφούρτης και τα υπόλοιπα ΤΕΓ στην Έσση και στη Βάδη Βυτεμβέργη δεν απαιτείται Γερμανομάθεια. Σας ενθαρρύνουμε να υποβάλλεται αίτηση ακόμη και αν δεν έχετε Γερμανομάθεια γιατί θα προκύψουν κενά.

4. Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση ως ωρομίσθια. Είμαι ΠΕ 70 με γερμανομάθεια Γ2 και προϋπηρεσια σε δημοτικά σχολεία στην Ελλάδα. Ποιες είναι οι θέσεις και πόσες οι ώρες απασχόλησης, στο ενδεχόμενο πρόσληψης; Ευχαριστώ.

• Αξιότιμη κ. Καραμπούλα υπάρχουν αρκετές κενές θέσεις στο Μόναχο σε όλα τα Δημοτικά. Οι ώρες κυμαίνονται από 20-27 σε κάθε σχολείο. Μπορείτε να κάνετε αίτηση και στη συνέχεια θα ενημερωθείτε σε ποιο σχολείο θα μπορούσατε να τοποθετηθείτε ανάλογα με τη θέση που θα λάβετε στον αξιολογικό πίνακα και τις προτιμήσεις και τα μόρια των άλλων συνυποψηφίων σας.