ΔΙΑΚΡΙΣΗ

Η Διεθνής Εταιρεία Φίλων του Νίκου Καζαντζάκη απένειμε ειδική διάκριση σε όλους τους αποσπασμένους εκπαιδευστικούς και στα Συντονιστικά Γραφεία σε ολόκληρο τον κόσμο για τη μακροχρόνια συμβολή τους στην προώθηση του έργου του.

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΦΟΡΕΙΣ ΤΗΣ ΟΜΟΓΕΝΕΙΑΣ

Η επιτροπή που συστάθηκε για την υποβολή φακέλου αίτησης έγκρισης της άδειας λειτουργίας του υπό ανέγερση σχολείου στο Berg am Laim με επιστολή-απάντηση στις επιτροπές γονέων και κηδεμόνων των σχολείων του Μονάχου  που τους κοινοποιήθηκε στις 05/01/2021 με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο μέσω του συντονιστικού γραφείου, καλεί κάθε φορέα που το επιθυμεί να καταθέσει εγγράφως σχετικές με το ανωτέρω θέμα προτάσεις προς την επιτροπή.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ISB

Το ISB (Βαυαρικό Παιδαγωγικό Ινστιτούτο) εξέδωσε τις ακόλουθες συμβουλές για την υποστήριξη των γονέων κατά τη διάρκεια της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΑΠΟ 11/01/2021

Σας ενημερώνουμε ότι οι σχολικές μονάδες όλων των βαθμίδων σε Βάδη Βυτεμβέργη, Βαυαρία και Έσση θα λειτουργήσουν αποκλειστικά με εξ αποστάσεως διδασκαλία από τη Δευτέρα 11/01/2021. Για το πρόγραμμα και τον τρόπο λειτουργίας θα ενημερώνεστε από τα ίδια τα σχολεία και τις ιστοσελίδες τους.

Τα σχολεία στέλνουν αγάπη

Οι μαθητές του ΤΕΓ Feuerbach συμμετείχαν στο πρόγραμμα του Ελληνικού Υπουργείου Παιδείας Τα σχολεία στέλνουν αγάπη

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους μαθητές και στις εκπαιδευτικούς Ζαρογιάννη Καλλιόπη και Τσιγκάκου Αθανασία.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Αιτήσεις έως και την Τρίτη 05/01/2021

Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση-Βαυαρία

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Σύμφωνα με τις τελευταίες ανακοινώσεις της Ομοσπονδιακής Κυβέρνησης της Γερμανίας αναστέλλεται η λειτουργία όλων των σχολικών μονάδων από την Τετάρτη 16/12/2020 έως και την 10η Ιανουαρίου 2021.

Για τις ημέρες που ακολουθούν έως τις διακοπές των εορτών παρέχεται αποκλειστικά εξ αποστάσεως διδασκαλία, σύμφωνα με το πρόγραμμα της εκάστοτε σχολικής μονάδας και τις ειδικές ρυθμίσεις που προβλέπονται για κάθε κρατίδιο.

Ειδικότερα:

Βαυαρία-Έσση: έως 18/12/2020

Βάδη Βυτεμβέργη: έως 23/12/2020

Σε περίπτωση που από 17/12 έως 22/12 παρίσταται ανάγκη φύλαξης (Notbetreuung) σε μαθητές του Δημοτικού παρακαλείσθε να επικοινωνήσετε άμεσα με τη Διεύθυνση του σχολείου ώστε να καταρτιστεί σχετικό πρόγραμμα.