Υποδοχή εκπαιδευομένων Α΄ Κύκλου Σπουδών 2019-2020

Η υποδοχή των νέων ενήλικων εκπαιδευομένων στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) αποτελεί σημαντική λειτουργία, καθώς οι ενήλικοι εκπαιδευόμενοι έχουν άγχος για το νέο μαθησιακό περιβάλλον όπου θα συμμετάσχουν, παρόλο που επιστρέφουν στο σχολείο με δική τους πρωτοβουλία. Σε αυτό το πλαίσιο, η διευθύντρια του ΣΔΕ, ο υποδιευθυντής, οι εκπαιδευτικοί και όλοι οι εκπαιδευόμενοι του Β΄ κύκλου συνεργάστηκαν για να σχεδιάσουν  πρακτικές για την υποδοχή των νέων εκπαιδευομένων. Οι κύριοι στόχοι των πρακτικών ήταν η γνωριμία του Α’ κύκλου με όλους τους εμπλεκόμενους στο σχολείο, η δημιουργία  ενθαρρυντικού κλίματος, καθώς και το να προϊδεαστούν οι νέοι εκπαιδευόμενοι σχετικά με τις διαδικασίες της ομάδας και να διαχειριστούν την αγωνία τους μπροστά στο “καινούργιο”. Στο πλαίσιο της υποδοχής των νέων εκπαιδευομένων πραγματοποιήθηκαν δραστηριότητες που ξεκίνησαν στις 22 Οκτωβρίου, όπως υποδοχή των νέων εκπαιδευομένων από τους δευτεροετείς και τους εκπαιδευτικούς στην είσοδο του σχολείου, καλωσόρισμα, δραστηριότητες αλληλογνωριμίας, ξενάγηση στους χώρους του σχολείου, ενημέρωση για τους γραμματισμούς (τα μαθήματα), προβολή των σχεδίων δράσεων και των εκδηλώσεων που υλοποιήθηκαν την προηγούμενη χρονιά, σύναψη εκπαιδευτικού συμβολαίου κ.ά. Οι εκπαιδευόμενοι του Β’ κύκλου έλαβαν ενεργά μέρος στην όλη διαδικασία και προέτρεψαν τους πρωτοετείς να αξιοποιήσουν στο μέγιστο τη φοίτησή τους στο ΣΔΕ. Η υποδοχή συνοδεύτηκε και από πλούσιο τραπέζι με ποικιλία εδεσμάτων  που προετοίμασαν οι εκπαιδευόμενοι του Β΄ κύκλου. Τα συγχαρητήρια, φυσικά, ανήκουν σε όλους τους πρωτοετείς για την απόφασή τους να διεκδικήσουν μία δεύτερη ευκαιρία στη γνώση, αλλά και στους εκπαιδευόμενους του Β΄ κύκλου που συνεργάστηκαν με όρεξη για την πραγματοποίηση της υποδοχής.