Λήψη αντιγράφου ασφαλείας μαθήματος στο eclass

Αν θέλετε να κρατήσετε αντίγραφο του μαθήματος, θα πάτε στις ρυθμίσεις του μαθήματος και θα πατήσετε το κουμπί ‘Αντίγραφο Ασφαλείας’ πάνω δεξιά [1]. Η πλατφόρμα θα σας ετοιμάσει ένα συμπιεσμένο αρχείο το οποίο μπορείτε να κατεβάσετε στον υπολογιστή σας [2].

Με τη διαδικασία αυτή θα έχετε στον φάκελο ‘Λήψεις’ ένα αρχείο .zip που θα περιέχει όλα τα περιεχόμενα του μαθήματος. Ενδεχομένως θα δυσκολευτείτε να εντοπίσετε τα στοιχεία του μαθήματος, καθώς υπάρχουν και πολλά βοηθητικά αρχεία για τα οποία δεν γνωρίζετε το περιεχόμενο ή/και τη χρησιμότητά τους. Πάντως κάπου εκεί στο βάθος θα βρείτε και έναν φάκελο με τα έγγραφα που είχατε ανεβάσει στο μάθημα, έναν φάκελο με τα αρχεία που σας έστελναν οι μαθητές σας με μήνυμα, κλπ.

8 σκέψεις για το “Λήψη αντιγράφου ασφαλείας μαθήματος στο eclass

1. Χαίρετε,
    μπορώ το αντίγραφο ασφαλείας να το κάνω εισαγωγή, προκειμένου να μην ξανά δημιουργώ το μάθημα κάθε χρόνο

1. Δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε εισαγωγή το μάθημα κάθε χρόνο, ή να δημιουργούμε κάθε φορά νέο.
      Τα μαθήματα που έχουμε από την προηγούμενη χρονιά, απενεργοποιούνται με την έναρξη του νέου σχολικού έτους. Οι μαθητές που ήταν γραμμένοι αφαιρούνται αυτομάτως από τα μαθήματα και οι υποβολές εργασιών διαγράφονται.
      Όμως το υλικό του μαθήματος παραμένει.
      Μπορούμε απλά να κάνουμε πάλι το μάθημα ενεργό από τις ρυθμίσεις του, και να κάνουμε εγγραφή τους νέους μαθητές.

2. Όμως όταν αλλάζουμε σχολείο, τα μαθήματα παραμένουν στο προηγούμενο σχολείο; Τι γίνεται τότε; Πολλές φορές δεν είναι τόσο απλό … και ιδιαίτερα όταν τα μαθήματα ακολουθούνται από υλικό όπως εργασίες, ασκήσεις κλπ.

1. Τα μαθήματα δεν ανήκουν σε κάποιο σχολείο, αλλά στον/ην εκπαιδευτικό.
      Από τις ρυθμίσεις του μαθήματος μπορεί ο/η εκπαιδευτικός να επιλέξει σε ποιο ή ποια σχολεία θα εμφανίζεται το μάθημα (μεταξύ των σχολείων που είναι τοποθετημένος/η την τρέχουσα χρονιά).

Οι εκφωνήσεις των εργασιών, ασκήσεων κλπ δεν διαγράφονται κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς.
      Όμως οι υποβολές εργασιών, τα μηνύματα, και γενικότερα η δραστηριότητα των μαθητών, διαγράφονται στην αρχή του σχολικού έτους.
      Διαγράφονται επίσης και οι μαθητές που ήταν εγγεγραμμένοι στο μάθημα.

3. Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να φτιάξω κλώνο μαθήματος. Θέλω ένα μάθημα να το χρησιμοποιήσω σε δυο διαφορετικά τμήματα και η επιλογή ομάδες χρηστών δεν με εξυπηρετεί. Ρωτάω μήπως ενότητες και αρχεία μπορούν να μεταφερθούν σε άλλο μάθημα. Ευχαριστώ

4. Ελπίζω να μου απανήσετε αν και έχει περάσει καιρός από την παρουσίασή σας. Έκανα μια άσκηση στο eclass και δεν μου βγάζει τις επιλογές ανάμεσα στις οποίες είναι και η δημιουργία αντιγράφου τις άσκησης. Γιατί;