Η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας συνδιοργανώνουν ένα webinar την Τετάρτη 3 Ιουλίου στις 18:00 με θέμα  “Χτίζοντας ένα έξυπνο μηχανογραφικό”.

Το webinar απευθύνεται σε μαθητές,/-τριες της Γ΄ Λυκείου και στους γονείς τους,καθώς και σε κάθε ενδιαφερόμενο και εμπλεκόμενο με το θέμα δημιουργίας και υποβολής μηχανογραφικού δελτίου για το έτος 2024.

Ομιλητές θα είναι η κα Γαλάτη Αργυρώ, η οποία είναι υπεύθυνη ΣυΕΠ ΔΔΕ Φθιώτιδας, ο κ. Ατλάσης Χρήστος, ο οποίος είναι σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού και Διδάκτωρ ψυχομετρίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, καθώς και ο κ. Γρηγοριάδης Δημήτριος, διευθυντής στο ΓΕΛ Κρεμαστής Ρόδου και σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού.

Οι θεματικές που θα αναπτυχθούν θα αφορούν:

• Τα κριτήρια επιλογης πανεπιστημιακών τμημάτων
  • Ανάλυση των τμημάτων κάθε επιστημονικού πεδίου,
  • Μηχανογραφικό ΓΕΛ-ΕΠΑΛ,
  • Προγράμματα σπουδών
  • Επαγγελματικά δικαιώματα
  • Ρυθμοί ανάπτυξης ανά κλάδο
  • Εναλλακτικές διαδρομές σε Ελλάδα και εξωτερικό
  • Συμβουλές συμπλήρωσης του μηχανογραφικού
  • Μετεγγραφές/μετακινήσεις
  • Ειδικές περιπτώσεις μετεγγραφών
  • Σχολές σωμάτων ασφαλείας
  • Μηχανογραφικό 10%
  • Μηχανογραφικό για τα δημόσια Πανεπιστήμια Κύπρου
  • Παράλληλο μηχανογραφικό(Σ.Α.Ε.Κ ,πρώην ΙΕΚ)

Παρακάτω θα βρείτε επισυναπτόμενο ένα αρχείο με την αφίσα και το link που θα χρειαστείτε για να παρακολουθήσετε το webinar.

Αυτό είναι το link: