Το Πρότυπο ΕΠΑ.Λ. Ρόδου ευχαριστεί θερμά την αδελφότητα Ολυμπιτών
Ρόδου «Η Βρυκούς» για την ευγενική φιλοξενία μαθητών του ομίλου παραδοσιακών χορών του σχολείου και μαθητών από το σχολείο La e a Neve Covillha της Πορτογαλίας που επισκέφθηκαν τη Ρόδο μέσω του προγράμματος Erasmus. Έγινε ξενάγηση στον χώρο τους, όπου οι μαθητές είδαν πώς είναι διαμορφωμένα τα παραδοσιακά σπίτια στην Όλυμπο της Καρπάθου και δόθηκαν πολύτιμες πληροφορίες για τα έθιμα και τις παραδόσεις τους. Νέοι από την Όλυμπο έπαιξαν παραδοσιακή μουσική και χόρεψαν με τους μαθητές των δύο σχολείων. Τέλος χάρισαν σε όλους τους συνοδούς βιβλία σχετικά με την ιστορία και τον πολιτισμό της Ολύμπου.
Η αδελφότητα Ολυμπιτών της Ρόδου έδειξε για μία ακόμα φορά την ευαισθησία και την αγάπη της για την διάσωση και διάδοση της πολιτισμικής παράδοσης και κληρονομιάς. Είναι βέβαιο ότι η θερμή φιλοξενία τους χάρισε ένα όμορφο και αξέχαστο απόγευμα στα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς.
IMG 20240410 180005 IMG 20240410 180406