Εκλογές για την ανάδειξη 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου

Σήμερα, Τετάρτη 12 Οκτωβρίου, έγιναν οι εκλογές για την ανάδειξη 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου για τη σχολική χρονιά 2022-23.

Η γενική συνέλευση ξεκίνησε στον αύλειο χώρο στις 10:45, και συνεχίστηκε λόγω της απρόβλεπτης βροχής στο αμφιθέατρο του σχολείου. Παρουσιάστηκαν οι 34 υποψήφιοι (7 από την Α΄, 8 από τη Β΄ και 19 από τη Γ΄ Τάξη -συνολικά, 24 αγόρια και 10 κορίτσια), και αναπτύχθηκε διάλογος.

Στις 12:20 ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία, και ξεκίνησε η διαδικασία της καταμέτρησης για την ανάδειξη των 15 τακτικών μελών και 5 αναπληρωματικών μελών. Αξίζουν συγχαρητήρια στην εφορευτική επιτροπή που υπεύθυνα, μεθοδικά και αξιόπιστα έφερε σε πέρας τη διαδικασία αυτή στις 13:20. Μπράβο στους Μόνικα Ιουλιανή Αναγνώστη (Α1), Ειρήνη Ροδιτάκη (Α2), Χριστίνα Λιν (Α3),Εμμανουήλ Λυμπινάκη (Β1), Μαρία Ζερβάκη (Β2), Αμαλία Τιτάκη (Β3), Αργυρή Βαρδαβά (Γ1), Άννα Θαλασσινού (Γ2), Ζαχαρία Εμμανουήλ Κακουδάκη (Γ3) και Ιωάννη Πλουμάκη (Γ4).

Στις εκλογές ψήφισαν 222 από τους 229 μαθητές του σχολείου. Βρέθηκαν 5 άκυρα ψηφοδέλτια και ένα λευκό. Από τα υπόλοιπα 216 έγκυρα ψηφοδέλτια, αναδείχθηκαν στο δεκαπενταμελές μαθητικό συμβούλιο 10 αγόρια και 4 κορίτσια (τα κορίτσια στην 4η, 12η, 13η και 14η θέση). Στη 15η θέση ισοψήφησαν 2 υποψήφιοι, μαθητές της Γ΄ Τάξης, οπότε θα ακολουθηθεί η προβλεπόμενη διαδικασία.

Από την Α΄ Τάξη εκλέχτηκαν 5 υποψήφιοι, ένας από το Α1 και από 2 από τα Α2 και Α3. Ένα αγόρι από το Β1 και 2 κορίτσια από το Β2 θα εκπροσωπήσουν την Β΄ Τάξη, με το Β3 να μένει χωρίς εκπροσώπηση. Από την Γ΄ Τάξη εκλέγονται 7 υποψήφιοι (5 αγόρια και 2 κορίτσια), οι 6 απευθείας, και ένας μετά την άρση της ισοψηφίας. Το Γ1 δεν εκπροσωπείται, από το Γ2 εκλέχτηκαν ένα αγόρι και ένα κορίτσι, ενώ στα 3 αγόρια του Γ3 και το ένα κορίτσι του Γ4, θα προστεθεί ένα ακόμη αγόρι, είτε από το Γ3, είτε από το Γ4.

Ακολουθεί ο πίνακας με τα αποτελέσματα:

ekloges2022Η διαδικασία της διαλογής ήταν και φέτος γρήγορη, και ολοκληρώθηκε στις 13:10.

Θα ακολουθήσει η διαδικασία της άρσης της ισοψηφίας στην 15η θέση, που θα καθορίσει το 15ο μέλος του συμβουλίου και το 1ο αναπληρωματικό μέλος, και η συγκρότηση του συμβουλίου σε σώμα με την εκλογή Προέδρου, Αντιπροέδρου και Γραμματέα.

Κατηγορίες: ειδήσεις, Ηλεκτρονική έκδοση, Σχολικές Δραστηριότητες. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.