Εκλογές για την ανάδειξη 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου

Σήμερα, Τετάρτη 2 Οκτωβρίου, έγιναν οι εκλογές για την ανάδειξη 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου για τη σχολική χρονιά 2019-20.

Η γενική συνέλευση πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο από τις 10:55, οπότε και παρουσιάστηκαν οι 29 υποψήφιοι (11 από την Α΄, 7 από τη Β΄ και 11 από τη Γ΄ Τάξη -συνολικά, 23 αγόρια και 6 κορίτσια), και αναπτύχθηκε διάλογος.

Στις 12:15 ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία, και ξεκίνησε η διαδικασία της καταμέτρησης για την ανάδειξη των 15 τακτικών μελών και 5 αναπληρωματικών μελών. Αξίζουν συγχαρητήρια στην εφορευτική επιτροπή που υπεύθυνα, μεθοδικά και αξιόπιστα έφερε σε πέρας τη διαδικασία αυτή στις 13:15. Μπράβο στους Γιάννη Θειακάκη (Α1), Κατερίνα Μαρή (Α2), Γιώργο Φλουράκη (Α3), Χάρη Καλλιγιαννάκη (Β1), Μιχαέλα Κακουλάκη (Β2), Κέλλυ Χρονάκη (Β3), Ελένη Κατσαμάνη (Γ1), Μαρία Ελένη Καλογιαννάκη (Γ2), Αλέξανδρο Χατζηπετρή (Γ3) και Παντελή Φραϊδάκη (Γ4).

Στις εκλογές ψήφισαν 233 από τους 237 μαθητές του σχολείου. Βρέθηκαν 1 λευκό ψηφοδέλτιο και 8 άκυρα. Από τα υπόλοιπα 224 έγκυρα ψηφοδέλτια, αναδείχθηκαν στο δεκαπενταμελές μαθητικό συμβούλιο 12 αγόρια και 3 κορίτσια (στην 3η και 12η -δύο μαθήτριες- θέση).

1 μόνο μαθητής εκλέχτηκε από την Α΄ Τάξη (από το Α2), ενώ 3 μαθητές εκλέχτηκαν από την Β΄ Τάξη (1 από το Β1 και 2 το Β2) και 11 από την Γ΄ Τάξη (5 από το Γ1, 1 από το Γ2, 1 από το Γ3, και 4 από το Γ4).

Ακολουθεί ο πίνακας με τα αποτελέσματα:

Σειρά Υποψήφιος/α Τμήμα Ψήφοι Ποσοστό Αποτέλεσμα
Καλογεράκης Ευάγγελος Γ4 84 37,50% Εκλέγεται
Κατσούλης Κωνσταντίνος Γ1 76 33,93% Εκλέγεται
Σαμαριτάκη Ισαβέλα Δέσποινα Γ1 74 33,04% Εκλέγεται
Πάσσαμ Φίλιππος Γ2 71 31,70% Εκλέγεται
Αρμενάκης Ιωάννης Γ1 64 28,57% Εκλέγεται
Πάσσαμ Ιάσονας Α2 62 27,68% Εκλέγεται
Αγγελιδάκης Αντώνιος Γ3 57 25,45% Εκλέγεται
Γκαγκαουδάκης Στυλιανός Β2 57 25,45% Εκλέγεται
Πλατάκης Εμμανουήλ Γ4 55 24,55% Εκλέγεται
Γιαννακόπουλος Μιχαήλ Ιάσων Γ4 49 21,88% Εκλέγεται
Λαδουκάκης Νικόλαος Ραφαήλ Β1 49 21,88% Εκλέγεται
Κορνηλάκη Μαρία Ευαγγελία (Μαριεύα) Γ1 47 20,98% Εκλέγεται
Φασουλάκη Λίβια Γ4 47 20,98% Εκλέγεται
Παντελάκης Γεώργιος Β2 45 20,09% Εκλέγεται
Κουρουπάκης Μιχαήλ Γ1 44 19,64% Εκλέγεται
Παπατζανάκης Αλέξανδρος Β2 43 19,20% Αναπληρωματικός/ή
Πεδιαδιτάκης Αλέξανδρος Α2 43 19,20% Αναπληρωματικός/ή
Καρανδινού Πελαγία Α2 39 17,41% Αναπληρωματικός/ή
Σωμαράκης Νικόλαος Β3 38 16,96% Αναπληρωματικός/ή
Σαββίδη Δανάη Νάταλυ Β3 37 16,52% Αναπληρωματικός/ή
Κουναλάκης Κωνσταντίνος Β1 30 13,39%
Μεταξά Αθανασία Α1 26 11,61%
Κυραλάκης Μιχαήλ Α1 22 9,82%
Χατζάκης Ευάγγελος Α3 21 9,38%
Ζερβός Βασίλειος Α1 16 7,14%
Λιανουδάκης Γεώργιος Α1 15 6,70%
Καπελλάκης Εμμανουήλ Α2 13 5,80%
Κρουσανιωτάκης Εμμανουήλ Α1 13 5,80%
Χατζάκης Κωνσταντίνος Α2 12 5,36%

Η διαδικασία της διαλογής ήταν φέτος ακόμη πιο γρήγορη, και ολοκληρώθηκε στις 13:15.

Θα ακολουθήσει η συγκρότηση του συμβουλίου σε σώμα με την εκλογή Προέδρου, Αντιπροέδρου και Γραμματέα.

Αυτή η εργασία έχει άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0.

Δημοσιεύθηκε στην ειδήσεις, Ηλεκτρονική έκδοση, Σχολικές Δραστηριότητες και χαρακτηρίσθηκε . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.

Αφήστε μια απάντηση