Με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας, προκηρύσσει πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό με θέμα «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο».
Οι μικροί μαθητές μας κλήθηκαν όπως και από όλες τις βαθμίδες, ατομικά ή ομαδικά, να δημιουργήσουν υλικό σχετικό με τη σωστή διαδικτυακή συμπεριφορά, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους στον ψηφιακό κόσμο.
Η συμμετοχή του νηπιαγωγείου μας ήταν με το πιο κάτω βίντεο
H Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος – HELMEPA προκηρύσσει Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής για τις Ομάδες της Παιδικής HELMEPA της σχολικής χρονιάς 2023-2024 με θέμα: «Μην ψαρώνεις! Μπορούμε να σώσουμε τις θάλασσες». Σα μέλη και εμείς τη Χελμέπα , με χαρά ανταποκριθήκαμε σε αυτή τη ζωγραφική πρόκληση.
Το etwinning πρόγραμμα “I AM HERE,I CAN DO” ξεκινά με τη πρώτη διαδικτυακή συνάντηση γνωριμίας με εκπαιδευτικών μεταξύ τους. Εκεί αναφέρθηκαν οι δραστηριότητες που έχουμε να πάρουμε μέρος μέχρι το τέλος Ιανουαρίου.
Σε ένα επιπλέον καινούργιο etwinning πρόγραμμα θα πάρει μέρος το σχολείο μας. Ο τίτλος του: “I am here, i can do”.
Είναι πολύ σημαντικό όλα τα παιδιά στην προσχολική εκπαίδευση να αποκτούν εμπειρίες μέσα από σωματικές δραστηριότητες και να αποκτούν δεξιότητες ζωής συνδέοντας τις εμπειρίες τους με διαφορετικές καταστάσεις που αντιμετωπίζουν. Οι δεξιότητες ζωής των παιδιών διαμορφώνονται ως αποτέλεσμα των εμπειριών που αποκτούν μέσα από διάφορες δραστηριότητες. Σε αυτό το έργο, οι δεξιότητες των παιδιών όπως το πλύσιμο των χεριών, το βούρτσισμα των δοντιών, το χτένισμα των μαλλιών τους, η συλλογή των αντικειμένων τους κ.λπ. Έχει στόχο να αποκτήσουν συνήθειες. Με εκπαιδευτικές προσεγγίσεις όπως το Montessori, οι δεξιότητες αυτοεξυπηρέτησης είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες για τα παιδιά και θα αποτελέσουν επίσης τη βάση των σωματικών και πνευματικών δραστηριοτήτων σε μεγαλύτερες ηλικίες και θα παρέχουν αισθήματα ευθύνης και αυτοπεποίθησης.
Σήμερα ξεκινήσαμε το τρίτο εργαστήριο δεξιοτήτων: “STEM: ΜΙΚΡΟΙ ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΟΙ”.
Διαβάσαμε το βιβλίο με το μύθο της Περσεφόνης. Τα παιδιά προβληματίστηκαν με τις αλλαγές της φύσης και έκαναν διάφορες ερωτήσεις πάνω σε αυτό. Το ενδιαφέρον ήταν ότι τους απαντούσαν τα άλλα παιδιά.
Με αφορμή τον πιο πάνω μύθο, τα παιδιά, χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, της ημέρας και της νύχτας. Έπρεπε να συζητήσουν και να αποφασίσουν να παρουσιάσουν με παντομίμα κάτι που έκαναν στη διάρκεια της ημέρας , η μία ομάδα και της νύχτας , η άλλη ομάδα. Μετά αλλάξανε ρόλους.
Ένα διαδικτυακό παζλ με κεντρικό ήρωα την Περσεφόνη, παίξαμε στον υπολογιστή αλλά και στο διαδραστικό πίνακα.
Καταγράψαμε μέσω του προγράμματος Kidspiration , τα καιρικά φαινόμενα.
Στον πίνακα καιρού καθημερινά κοιτάμε με το ειδικό μας κιάλι , τον καιρό. Μετά ψάχνουμε στον πίνακά μας , την ονομασία, από το αντίστοιχο καιρικό φαινόμενο και το ταυτίζουμε με το κινητό καρτελάκι
Θέλοντας να παίξουμε και να μάθουμε την ακολουθία των εποχών, χρησιμοποιήσαμε το υλικό που έχουμε, μάσκες αντιπροσωπευτικές των 4 εποχών (τις είχαμε φτιάξει τα προηγούμενα χρόνια). Σε κινητά καρτελάκια είχαμε τις ονομασίες τους αλλά και αντιπροσωπευτικές εικόνες. Ταύτισαν την ονομασία, αναγνωρίσαμε το πρώτο γράμμα και προσπαθήσαμε να τις βάλουμε στη σωστή σειρά , χρησιμοποιώντας διαφορετική καρτέλα σαν αφετηρία κάθε φορά.
Στο τέλος χρησιμοποιώντας τη δημιουργικότητά τους, και αφού χωρίστηκαν σε ομάδας, έφτιαξαν ένα χαρακτηριστικό από κάθε εποχή, με υλικά της τάξης.
Δόθηκε φύλλο εργασίας στα παιδιά, αφού επέλεξαν την εποχή που ήθελαν, ώστε να φέρουν πληροφορίες στην τάξη. Πχ μία παροιμία, είτε μία ζωγραφιά, είτε γενικές πληροφορίες, είτε ένα σχετικό βιβλίο, οτιδήποτε με την εποχή που είχαν διαλέξει. Με σκοπό να τις παρουσιάσουν στην τάξη.
Και φυσικά δε θα μπορούσε να λείπει το τραγούδι: “Στου καινούργιου χρόνου την αυλή”
Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες , διαλέγοντας την αγαπημένη τους εποχή , και βρήκαν αντιπροσωπευτικά στοιχεία από αυτή ώστε να τα φορέσουν.
Βγάζαμε φωτογραφίες τον ουρανό, από την αρχή αυτού του σχεδίου δεξιοτήτων
ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑ ΤΕΧΝΗΣ
Τα παιδιά φωτογραφίζουν διάφορες στιγμές από το σχολείο μας και διαλέγουν 4 που νομίζουν ότι αντιπροσωπεύουν τις 4 εποχές.
Φθινόπωρο Άνοιξη Καλοκαίρι Χειμώνας
Παίξαμε με εικόνες καιρικών φαινομένων καθώς και την ονομασία του καιρικού φαινομένου.
Παίξαμε σοντούκου και εξασκήσαμε τη λογικομαθηματική μας σκέψη
Κάναμε κατασκευή τα καιρικά φαινόμενα χρησιμοποιώντας τα άχρηστα υλικά της τάξης μας.
Κατασκευή ” τροχός καιρού ”
Δόθηκε ατομική εργασία να κάνουν πρόγνωση του καιρού της εβδομάδας
Στη συνέχεια καθημερινά ελέγχαμε αν οι προβλέψεις που κάναμε ανταποκρίνονταν σε αυτό που είχαμε ζωγραφίσει
Δόθηκε εργασία, στο σπίτι, καταγραφής των καιρικών συνθηκών για μία εβδομάδα. Μετά θα επιστραφεί στο σχολείο ώστε τα παιδιά να περιγράψουν τον τρόπο με τον οποίο έκανες τις μετρήσεις τους.
Παρακολουθήσαμε δελτίο καιρού στον υπολογιστή. Και μετά προσπάθησαν, όσα ήθελαν να αναπαραστήσουν αυτήν την παρουσίαση.
Τι καιρό κάνει σήμερα; Τι ρούχα πρέπει να φορέσω;
Ζέστη – κρύο; Ποια ρούχα ταιριάζουν;
Προσανατολισμός στο χώρο. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες ανά δύο παιδιά. Το ένα θα είναι το “ρομποτάκι” και το άλλο το παιδί που θα κοθοδηγεί το παιδί – ρομποτάκι, έτσι ώστε να φτάσει στο καιρικό φαινόμενο που είχαν επιλέξει. Η δραστηριότητα αυτή έγινε σε μεγάλα αφρώδη πλακίδια.
Τώρα ήρθε η ώρα να μεταφέρουμε ,στο πλέγμα με τo “ποντικάκι” μας, τα μετεωρολογικά φαινόμενα και εκεί τα παιδιά, πάλι χωρισμένα σε ομάδες προσπάθησαν να φτιάξουν τον αλγόριθμο και να τον αντιγράψουν στον ποντικάκι.
Η συνέχεια στο φύλλο εργασίας όπου διάλεξαν που θα ήθελαν να οδηγήσουν το ποντικάκι και πάνω στο πλέγμα ζωγράφιζαν τον κώδικα.
Πείραμα: Εξάτμιση
και αφού κάναμε το πείραμά μας, ζωγραφίσαμε το ίδιο το πείραμα
Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΕ ΠΛΑΣΤΕΛΙΝΗ
Ο κύκλος του νερού σε ένα κουτί…
ΒΡΟΧΟΜΕΤΡΟ, τι είναι; Μα τι άλλο; Αυτό που λέει η λέξη: μετράει τη βροχή
περιμένουμε να δούμε πόση βροχούλα θα πιάσει , αν βρέξει…
Το νερό βρίσκεται παντού: σαν αέριο, σαν υγρό και σαν στερεό. Με τη μορφή του στερεού αφού βρήκαν τι εννοούσαμε , τον πάγο, μιλήσαμε για την εποχή των παγετώνων και γενικά τα παγόβουνα. Εκεί μέσα στον πάγο όπου εγκλωβίστηκαν ζώα. Ας δοκιμάσουμε λοιπόν να το κάνουμε και εμείς.
Πήραμε τα ζωάκια μας , τα βάλαμε σε πλαστικά ποτηράκια και μετά τους έβαλαν νερό, τόσο όσο να τα σκεπάζει. Τα έβαλαν στην κατάψυξη και περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει…
και ορίστε το αποτέλεσμα. Όλα είχαν λιώσει εκτός από αυτό που ήταν στο ψυγείο!
Στη συνέχεια είδαμε στον υπολογιστή τυφώνες και ανεμοστρόβιλους , κάναμε και εμείς το δικό μας πείραμα ώστε να φτιάξουμε έναν δικό μας.
Υστερα είδαμε το μύθο του Αισώπου: ο βοριάς και ο ήλιος και μετά από πολλές ερωτήσεις , περιπέτειες και αναπαραστάσεις , ζωγράφισαν αυτό που τους εντυπωσίασε. Και η δύναμη του ήλιου θριάμβευσε
και φυσικά φτιάξαμε το δικό μας ανεμολόγιο…
Διαβάσαμε Μία τρυφερή ιστορία από τη Νιγηρία : ” ο ήλιος και το νερό” και φυσικά μετά την δραματοποιήσαμε αρκετές φορές μιας και άρεσε πολύ σε όλα τα παιδιά
Κατασκευή χιονονιφάδες, χαρτάκια μαύρα , κόλλα και φυσικά αλάτι. Στο χαρτόνι κάναμε το σχέδιο της χιονονιφάδας και μετά το κάθε παιδί έβαλε κόλλα . Στο τέλος έβαλαν το αλάτι.
Παίξαμε ένα επιτραπέζιο παιχνίδι σε ομάδες. Κάθε φορά που έπεφταν στον ήλιο πήγαιναν δύο τετράγωνα μπροστά, όταν έπεφταν στο σύννεφο έχαναν ένα γύρο και όταν έπεφταν στην αστραπή δύο τετράγωνα πίσω. Ο αγώνας ήταν δύσκολος γιατί τα καιρικά φαινόμενα δεν άφηναν εύκολα τα δύο καραβάκια μας να προχωρήσουν τόσο γρήγορα όσο ήθελαν. Αλλά τελικά νικήτρια ήταν ο ομάδα με το κόκκινο καραβάκι.
Διαβάσαμε το παραμύθι :”Ο χιονάνθρωπος που δεν ήθελε να λιώσει” και ξαναθυμηθήκαμε τον κύκλο του νερού, αλλά με ένα παραμυθένιο τρόπο.
Στη συνέχεια αναπαράστησαν το χιονάνθρωπο σε διάφορες φάσεις της ιστορίας
Στη συνέχεια αναρωτηθήκαμε πώς να ήταν ο καρχαρίας που έκοψε ένα κομμάτι από το χιονάνθρωπο. Με τη βοήθεια της εικονικής πραγματικότητας τον εμφανίσαμε μέσα στην τάξη μας
Παίξαμε διαδικτυακά παιχνίδια με τον καιρό
Φτιάξαμε χιονονιφάδες με αλάτι
Ο φορέας “Παρέα του δάσους” σήμερα, στο σχολείο μας, με σκοπό την ενίσχυση και τη διάδοση της παιδαγωγικής προσέγγισης της φύσης και της ανάπτυξης της φιλοπεριβαλλοντικής συνείδησης των παιδιών, υλοποίησε το πρόγραμμα ” Ο καιρός σήμερα”. Και συγκεκριμένα στο χώρο του προαυλίου μας , όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία, να ψάξουν, να νιώσουν, να προβλέψουν και να προσεγγίσουν έννοιες των καιρικών φαινομένων.
Μία ακόμα δοκιμασία – δραστηριότητα στο etwinning πρόγραμμα: “Code name:Poseidon-Save the sea”. Επίσκεψη στο υποθαλάσσιο μουσείο της Περιστέρας, όπου γνωρίσαμε το ναυάγιο που έγινε εκεί πριν από πάρα πολλά χρόνια.
1η δραστηριότητα: Να ζωγραφίσουν το καράβι όταν ξεκίναγε, όταν βούλιαζε και όταν ήταν ήδη στο βυθό.
2η δραστηριότητα: Να ζωγραφίσουν τους δικούς τους αμφορείς και να υποθέσουν τι μπορεί να είχαν μέσα
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα