Σχέδιο Δράσης

Σχέδιο δράσης Νηπ. Νικήσιανης

Δημιουργία ιστολογίου της Σχολικής Μονάδας μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Αξιολόγηση σχέδιο δράσης

Κατά την πορεία υλοποίησης του σχεδίου δράσης που αναλάβαμε την φετινή Σχολική Χρονιά 2021-2022, πραγματοποιήθηκαν 4 επιμορφωτικές ημερίδες.

Η πρώτη υλοποιήθηκε στις 4/04/2022 με εισηγητή τον κ. Μαδεμτζόγλου Γεώργιο Εκπ.ΠΕ86, ΠΕ80 με θέμα “Δημιουργία Blog και ιστοσελίδας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο”, με συμμετέχοντες τους εκπαιδευτικούς από τα Νηπιαγωγεία Νικήσιανης, Γεωργιανής, Παλαιοχωρίου και τους εκπαιδευτικούς του Δημοτικού Σχολείου Νικήσιανης.

Η δεύτερη πραγματοποιήθηκε στις 7/04/2022 με εισηγήτρια την κ. Τοπαλίδου Αικατερίνη Εκπ.ΠΕ60, αποτέλεσε πρακτικό εργαστήριο με θέμα “Δημιουργία άρθρων- Εργαλεία Ιστολογίου” με συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς από τα Νηπιαγωγεία Νικήσιανης, Γεωργιανής και Παλαιοχωρίου.

Η τρίτη πραγματοποιήθηκε στις 11/04/2022 με εισηγητή τον κ. Μαδεμτζόγλου Γεώργιο Εκπ. ΠΕ86, ΠΕ80 με θέμα “Η χρήση του ιστολογίου από τους γονείς- Ασφάλεια και κίνδυνοι στο διαδίκτυο”, με συμμετέχοντες τους εκπαιδευτικούς από τα Νηπιαγωγεία Νικήσιανης, Γεωργιανής,   και τους γονείς από τα προαναφερθέντα σχολεία.

Η τελευταία επιμορφωτική συνάντηση στις 15/04/2022 ήταν συνέχεια της πρώτης , με εισηγητή τον κ. Μαδεμτζόγλου Γεώργιο Εκπ. ΠΕ86, ΠΕ80 και με συμμετέχοντες τους εκπαιδευτικούς από τα Νηπιαγωγεία Νικήσιανης, Γεωργιανής, Παλαιοχωρίου και τους εκπαιδευτικούς του Δημοτικού Σχολείου Νικήσιανης.

Ενδεικτικό υλικό που παρουσιάστηκε και χρησιμοποιήθηκε στις επιμορφωτικές συναντήσεις υπάρχει στους παρακάτω συνδέσμους :

ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ & ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ

ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ_11_04_2022