ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΝΙΚΗΣΙΑΝΗΣ

Το Νηπιαγωγείο μας βρίσκεται στο χωριό Νικήσιανη του Δήμου Παγγαίου που ανήκει στο νομό Καβάλας. Η ανέγερσή του πραγματοποιήθηκε το έτος 1981 με δαπάνες του Νηπιακού Επιμελητηρίου Μελά. Το κτήριο στο οποίο στεγάζεται το Νηπιαγωγείο είναι μεγάλο, άνετο και φωτεινό. Περιλαμβάνει δύο αίθουσες διδασκαλίας, αίθουσα χαλάρωσης, γραφείο, αίθουσα υποδοχής νηπίων, κουζίνα, αποθήκη και WC  νηπίων και εκπαιδευτικών. Στο υπόγειο υπάρχουν επίσης δύο αποθήκες. Ο αύλειος χώρος (παιδική χαρά) είναι επίσης άνετος και ανακαινισμένος πρόσφατα. Βάσει όλων των παραπάνω το κτήριο και ο αύλειος χώρος επαρκούν για τον αριθμό των μαθητών και καλύπτουν τις διδακτικές ανάγκες. Ωστόσο το κτήριο έχει ανάγκη συντήρησης και τυχόν επισκευών καθώς και δημιουργίας ράμπας ΑμεΑ.

Ο εξοπλισμός του σχολείου κρίνεται επαρκής, τόσο σε έπιπλα όσο και σε τεχνολογικό εξοπλισμό. Επίσης η βιβλιοθήκη του Νηπιαγωγείου περιέχει σημαντικό αριθμό βιβλίων και παραμυθιών και εμπλουτίζεται συχνά. Τέλος υπάρχει άφθονο παιδαγωγικό υλικό.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου