Επίσκεψη του νηπιαγωγείου μας στο ΚΕΠΕΑ Στυλίδας

IMG 20240603 093947

Το νηπιαγωγείο μας, μαζί με το νηπιαγωγείο Μεξιατών με το οποίο αποτελούμε ένα δίκτυο όμορων σχολείων συνεργασίας, πραγματοποιήσαμε Δευτέρα 3/6/24. Εκεί παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μαλιακός, ένας ξεχωριστός θαλασσότοπος” ενώ μετά το τέλος της παρουσίασης, μεταφερθήκαμε στην παραλία Αγίας Μαρίνας όπου οι μαθητές μας απόλαυσαν βιωματικά παιχνίδια γνωριμίας γύρω από τις ομορφιές του Μαλιακού μας κόλπου!

Ο Μαλιακός κόλπος, ένα πραγματικό περιβαλλοντικό στολίδι της περιοχής μας, μας έδειξε μέρος της ομορφιάς του και οι μικροί  μαθητές του σχολείου μας, το οποίο ανήκει στο Διεθνές δίκτυο “Οικολογικά σχολεία”, έδειξαν πραγματικό ενδιαφέρον για τη θαλάσσια ζωή της περιοχής, δίνοντας υπόσχεση να την προστατεύουν και να την φροντίζουν.

Ευχαριστούμε πολύ την κα Ζωή και τον κο Κώστα από το ΚΕΠΕΑ για τις ωραίες αναμνήσεις!

Ανυπομονούμε και για τις επόμενες συναντήσεις.