ΣΥΝ- ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ “ΧΑΡΗΣ ΚΑ ΦΑΡΙΣ” ΤΗΣ ΓΙΩΤΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ

Afisa A3 BETSHS Xaris kai Faris page 0001

Το βιβλίο της κας Γιώτας Αλεξάνδρου με τίτλο «Φάρης και Χάρις» παρουσίασαν την Παρασκευή, 24 Μαϊου 2024 και ώρα 18:00 στο THE BLIND PIG, Λυκούργου 4 στη Λαμία, τα σχολεία: 1ο Νηπιαγωγείο, 26ο Νηπιαγωγείο, 31ο Νηπιαγωγείο, το Ειδικό Νηπιαγωγείο Λαμίας, Νηπιαγωγείο Λουτρών Υπάτης και Νηπιαγωγείο Νέου Κρικέλλου σε συνεργασία με το βιβλιοπωλείο «ΜΠΕΤΣΗΣ Βιβλιοαγορά» και τις εκδόσεις «SUSAETA».

Λίγα λόγια για το βιβλίο

Κάθε πρωί, στη διαδρομή για το σχολείο, ο Χάρης δίνει ατελείωτες μάχες με δράκους και τέρατα. Μάχες που τις κερδίζει πάντα με τον Μαύρο Ιππότη του. Μια μέρα συναντά έναν άλλο ιππότη, τον Φάρις. Κάτω από μια γέφυρα. Κουλουριασμένο και μόνο. Με ρούχα βρώμικα και σκισμένα. Μέσα από το παιχνίδι, γεννιέται μια όμορφη φιλία μεταξύ τους. Κι ας μη μιλούν την ίδια γλώσσα.

Η Γιώτα Αλεξάνδρου γράφει ένα συγκινητικό, τρυφερό, γλυκό και ρεαλιστικό παραμύθι για παιδιά από 4 ετών και πάνω που δείχνει με τον καλύτερο τρόπο τις δυσκολίες προσαρμογής και τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν τα ασυνόδευτα προσφυγόπουλα στην προσπάθειά τους να φύγουν μακριά από τη χώρα τους για να γλυτώσουν πολέμους και συμφορές.

Μέσα από ένα κουκλοθεατρικό δρώμενο και παιδαγωγικά παιχνίδια, οι μικροί μας φίλοι γνώρισαν τους δύο ήρωες και

ανακάλυψαν την ομορφιά της αλληλεγγύης και της φιλίας πέρα από σύνορα. Με την πρωτότυπη μουσική του συνθέτη Γιάννη Μυγδάνη.

Η εικονογράφηση είναι της Φωτεινής Τίκκου.

Χάρης και Φάρις IMG 20240524 191704α IMG 20240524 183510α IMG 20240524 192651α