ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΟΜ.ΦΙ.ΔΑΣ. ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Με μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε τα μέλη του Ομίλου Φίλων του Δάσους Λαμίας την Πέμπτη 19/10/23 στο σχολείο μας. Με αφορμή την Διεθνή Ημέρα για τη μείωση των φυσικών καταστροφών (13 Οκτωβρίου) είχαμε την ευκαιρία να μιλήσουμε για τα όλο και πιο συχνά πλέον ακραία καιρικά φαινόμενα που πλήττουν τη χώρα μας (πλημμύρες, πυρκαγιές κλπ) με αφορμή την παγκόσμια αλλαγή των καιρικών συνθηκών και των περιβαλλοντικών παραγόντων. Μιλήσαμε για τα αίτια, την αναγκαιότητα λήψης μέτρων και φυσικά αναφερθήκαμε στα σχέδια και όνειρα των παιδιών για το μέλλον του πλανήτη που δείχνει ότι ασθενεί!

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κο Πάρη Φούντα και την κα Πόλυ Ράγκου για τις γνώσεις γύρω από τη ζωή και φροντίδα των δασών μας και κυρίως για τα “αυτιά ” τους στις προτάσεις των παιδιών για ένα πιο υγιή και φροντισμένο πλανήτη! Θα ήταν χαρά μας να τα ξαναπούμε!

IMG 20231019 110630 α IMG 20231019 114903 α