Εργ. Δεξιοτήτων: Τον Κ.Ο.Κ. αγαπώ , με ασφάλεια κυκλοφορώ.

Η εκπαίδευση σε θέματα οδικής κυκλοφορίας από μικρή ηλικία ,θεωρείται υψίστης σημασίας μέσο στην μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.

Τα παιδιά στο χρονικό διάστημα Φεβρουάριος-Μάρτιος , ασχολήθηκαν με διάφορες δραστηριότητες που σχετίζονταν με θέματα κυκλοφορικής αγωγής , στα πλαίσια της 3ης Θεματικής ενότητας εργαστηρίου δεξιοτήτων με τίτλο :”Τον Κ.Ο.Κ. αγαπώ, με ασφάλεια κυκλοφορώ”. Με αφορμή το κλείσιμο της εν λόγω ενότητας συμμετείχαν ενεργά σε πρόγραμμα δραστηριοτήτων εκπαιδευτών της Σχολής οδηγών Στεφανάκη στον χώρο του νηπιαγωγείου . Το σύνολο δραστηριοτήτων είχαν βιωματικό χαρακτήρα και ήταν απόλυτα  προσαρμοσμένες στις ανάγκες των παιδιών.

• Προβολή ολιγόλεπτου εκπαιδευτικού βίντεο με θέμα την κυκλοφοριακή αγωγή και μέσω της συζήτησης έγινε επεξεργασία του περιεχομένου του ( μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια). Με απλά λόγια τα παιδιά συνειδητοποιήσαν ότι η εφαρμογή και η τήρηση του Κ.Ο.Κ (κώδικας οδικής κυκλοφορίας) διαδραματίζει σημαντικό ρόλο για την ασφάλεια όλων.

1o

• Παρουσίαση και επεξεργασία βασικών σημάτων κυκλοφορίας.

2ο

• Στον αύλειο χώρο του νηπιαγωγείου σχηματίστηκε διαδρομή με σήματα και διαβάσεις. Τα παιδιά σε τρενάκι περπάτησαν την διαδρομή με τους Κυρίους  Αντώνη και Γιώργο  Στεφανάκη να τους εξηγεί παράλληλα την σημασία των συμβόλων στα σήματα, τονίζοντας ιδιαίτερα την σπουδαιότητα της σωστής οδικής συμπεριφοράς, εκ μέρους όλων των οδηγών, όπως δίνω προτεραιότητα στους πεζούς κτλ.

3ο 2

3ο

•  Το κάθε παιδί με την καθοδήγηση των Κ. Στεφανάκη , οδήγησε σε τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο όλη την διαδρομή με τις διαβάσεις και τα σήματα κυκλοφορίας. Στη διαδρομή  συνάντησαν διάφορες καταστάσεις που έκαναν τα παιδιά να αναρωτηθούν για το πως πρέπει να συμπεριφερθούν ώστε να να έχουν σωστή οδική συμπεριφορά,  όπως τηρώ τον Κ.Ο.Κ , δίνω προτεραιότητα σε πεζούς , ανοίγω τον δρόμο σε περίπτωση εμφάνισης μέσου έκτακτης ανάγκης ασθενοφόρο , πυροσβεστικό όχημα κτλ.

4ο 1

4ο 2

4ο 3

• Χρωματισμός σημάτων οδικής κυκλοφορίας.  5ο 1
  • Παράδοση ευχαριστήριας κάρτας εκ μέρους των μαθητών.6ο
  • Το εκπαιδευτικό προσωπικό και τα παιδιά του νηπιαγωγείου Κριτσάς, ευχαριστούν από καρδιάς τους κυρίους Αντώνη και Γιώργο Στεφανάκη, εκπαιδευτές της Σχολής Οδηγών Στεφανάκη, για την θετική ανταπόκριση στην πρόσκληση του σχολείου και για την εξαιρετική παρουσίαση προγράμματος κυκλοφοριακής αγωγής .