Ολοκλήρωση εκπαιδευτικού προγράμματος φιλαναγνωσίας

Το Νηπιαγωγείο μας ολοκλήρωσε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας  με τίτλο  Φιλία είναι….

Οι μαθητές ”έτρεξαν” στο Μαραθώνιο Ανάγνωσης με την εξής τριάδα παιδικών βιβλίων:

Πίκο και Λόλα: Τα όνειρα της Λίνας Σωτηροπούλου

Η αγκαλιά της Όουεν Μακ Λάφλιν

Το σκιάχτρο της Μπέθ Φέρι

Τα βιβλία αυτά καταπιάνονται με διαφορετικές διαστάσεις της φιλίας: φιλία που αντέχει στο χρόνο, φιλία που δοκιμάζεται, φιλία κόντρα στα στερεότυπα… Γιατί η φιλία είναι σημαντική και διαφορετική!!!!

Παρακάτω ακολουθεί το αναμνηστικό συμμετοχής του Νηπιαγωγείου μας

ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑς

Ενδοσχολική επιμόρφωση σχολικού έτους 2021-22

Στο πλαίσιο της υποχρεωτικής ενδοσχολικής επιμόρφωσης, το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε σε κύκλο σεμιναρίων που οργάνωσε το Νηπιαγωγείο Ριζαρίου Τρικάλων σε συνεργασία με άλλες 242 σχολικές μονάδες. Διοργανώθηκαν συνολικά 10 επιμορφωτικά τηλεσεμινάρια με ποικίλο εκπαιδευτικό περιεχόμενο.

Ενδεικτικά η θεματολογία των σεμιναρίων ήταν:

• Οργάνωση και διοίκηση σχολικής μονάδας
  • Πολιτιστική κληρονομιά
  • Αειφόρος ανάπτυξη
  • Ψυχική υγεία των νηπίων
  • Εκπαιδευτική ρομποτική

Παρακάτω επισυνάπτεται και η βεβαίωση συμμετοχής του Νηπιαγωγείου μας.

Δωρέα βιβλίων στο Νηπιαγωγείο μας!

Με μεγάλη χαρά παραλάβαμε και εμείς με τη σειρά μας τα καινούργια μας βιβλία!

Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός Library4all ανταποκρίθηκε στο αίτημα μας και μας δώρισε  βιβλία που εμπλούτισαν τη μικρή μας βιβλιοθήκη και μας προσκαλούν σε νέα αναγνωστικά ταξίδια…

Library4all, ευχαριστούμε από καρδιάς!!!!

IMG 20220601 085748

IMG 20220601 091056

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες για τη δράση του Library4all:

Εβδομάδα δημόσιας υγείας και κοινωνικής μέριμνας

Η Γενική Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας ΠΑΜΘ και η Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Π.Ε Ξάνθης  στο πλαίσιο της Εβδομάδας Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας διοργανώνουν ημερίδα με θέμα: “Πανδημία και Ενδοοικογενειακή Βία”. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 6 Ιουνίου και ώρα 19:00 μ.μ. στο πολυχώρο Τέχνης και Σκέψης ”Οικία Μάνου Χατζηδάκη”.

Συνημμένα θα βρείτε την πρόσκληση της ημερίδας καθώς και το πρόγραμμα των δράσεων της Π.Ε Ξάνθης.

Άρση της χρήσης της μάσκας στις εκπαιδευτικές δομές

Κατόπιν ανακοίνωσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, από την Τετάρτη 1 Ιουνίου καταργείται η υποχρεωτικότητα της χρήσης της μάσκας  σε σχολεία, IEK, Πανεπιστήμια και κάθε εκπαιδευτική δομή, σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους τους.

Ευχαριστήρια επιστολή

Τα νήπια και οι εκπαιδευτικοί του 2/θέσιου Νηπιαγωγείου Ηλιόπετρας ευχαριστούν από καρδιάς το Δήμο Τοπείρου για την κατασκευή νέας επίπλωσης.

Πρόσκληση σε παιδική θεατρική παράσταση

Ο Δήμος Ξάνθης, στο πλαίσιο του επιστημονικού συνεδρίου ”Επενδυτικός – Αναπτυξιακός Προγραμματισμός & Διοίκηση Οικονομικών Αξιών στην Τοπική Αυτοδιοίκηση” σας προσκαλεί στην παιδική θεατρική παράσταση  ”Το θαύμα της ενέργειας”, με θέμα την αξία της ανακύκλωσης. Η παράσταση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 14 Μάϊου στο υπαίθριο θεατράκι του κέντρου πολιτισμού του δήμου Ξάνθης.

Στο συνημμένο έγγραφο μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες