Συλλογικός Προγραμματισμός Σχολικής Μονάδας

Ο Ετήσιος Συλλογικός προγραμματισμός του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας, περιλαμβάνει τον καθορισμό εκπαιδευτικών στόχων και τον σχεδιασμό αντίστοιχων συλλογικών δράσεων για την πρόληψη, παρακολούθηση και αντιμετώπιση τυχόν προβλημάτων, με σκοπό τη βελτίωση της ποιότητας του εκπαιδευτικού της έργου. Ο Σύλλογος Διδασκόντων θέτει στόχους και συγκροτεί ομάδες εκπαιδευτικών που καταρτίζουν Σχέδια Δράσης για την υλοποίηση των στόχων αυτών. Ο ετήσιος συλλογικός προγραμματισμός του εκπαιδευτικού έργου καταχωρίζεται από κάθε σχολική μονάδα στην ειδική ψηφιακή εφαρμογή του ΙΕΠ.

Το έργο της σχολικής μονάδας αποτιμάται ως προς τις τρεις βασικές της λειτουργίες, οι οποίες εξειδικεύονται περαιτέρω σε 9 επιμέρους άξονες.

.png

Για το σχολικό έτος 2022-2023 το Σχέδιο Δράσης του σχολείου μας αφορά  την Παιδαγωγική -μαθησιακή λειτουργία με άξονα  τη σχέση σχολείου -οικογένειας και βασικό στόχο: Την ανατροφοδότηση των σχέσεων σχολείου -γονέων με στόχο την ενεργό συμμετοχή των γονέων σε δραστηριότητες της σχολικής ζωής. Ο τίτλος της δράσης: «Μαμά, Μπαμπά… Καλώς ήρθατε στο Νηπιαγωγείο!»

Επισυνάπτουμε το PDF της ανάρτησης στην πλατφόρμα  του ΙΕΠ.

Λήψη αρχείου

Για το σχολικό έτος 2023-2024 το Σχέδιο Δράσης του σχολείου μας αφορά  την Παιδαγωγική -μαθησιακή λειτουργία με άξονα  τη σχέση σχέσεις μεταξύ μαθητών / μαθητριών και βασικό στόχο:  να δυναμώσουμε τις σχέσεις των μαθητών μεταξύ τους, ενισχύοντας την επικοινωνία, τη συνεργασία, την αλληλεγγύη και την εμπιστοσύνη. Ο τίτλος της δράσης: “Εγώ και εσύ όλοι μαζί, μια αγκαλιά μεγάλη”

Επισυνάπτουμε το PDF της ανάρτησης στην πλατφόρμα  του ΙΕΠ.

Λήψη αρχείου