Πόλεμος και Ειρήνη-28η Οκτωβρίου

Με αφορμή την επέτειο του ΟΧΙ γνωρίσαμε τη φρίκη του πολέμου μέσα από την τέχνη και μας δόθηκε η αφορμή να μιλήσουμε για την αξία της Ειρήνης.

Ασχοληθήκαμε με ένα καταπληκτικό πίνακα του Ισπανού ζωγράφου Pablo  Picasso με τίτλο: Guernica, («Γκουέρνικα» ή «Γκερνίκα» ισπανικά) .

picasso guernica full 1024x445 1

Η Γκερνίκα, πόλη της Ισπανίας, βομβαρδίστηκε κατά την διάρκεια ενός εμφυλίου πολέμου.

Ο πίνακας θεωρείται από πολλούς κριτικούς τέχνης ως το πιο δυνατό έργο ζωγραφικής με αντιπολεμικό μήνυμα στην ιστορία.

Παρατηρήσαμε, αναλύσαμε τον πίνακα και παρακολουθήσαμε ένα 3D βίντεο του πίνακα.

Μετά τη συζήτηση  φτιάξαμε τη δική μας Γκουέρνικα κομμάτι, κομμάτι.

Παίξαμε με το παζλ

Σε αντιπαράθεση με τον πίνακα “Γκουέρνικα”, παρατηρήσαμε τον πίνακα «Το παιδί και το περιστέρι» του Pablo  Picasso.

Picasso childwithdove

Μιλήσαμε για τα χρώματα, βρήκαμε τους συμβολισμούς και τα μηνύματα του.

Ο μικρός μαθητής μας, Κωνσταντίνος, μας έφερε έναν άλλον πίνακα του Picasso.

DSC03817

Διαβάσαμε παραμύθια που μιλούν για την Ειρήνη: «Πατάτες Πατάτες» της Lobel Anita,

«Η φάλαινα που τρώει το πόλεμο» του Ευγενίου Τριβιζά,

η « Ειρήνη» του Αριστοφάνη.

Μερικά φύλλα εργασίας

Πόσο πολύτιμο αγαθό είναι η Ειρήνη!!!!