Δημιουργίες των μικρών μαθητών

Κάποιες από τις δημιουργίες που μας έστειλε η μικρή μας μαθήτρια Συμεώνη.

Η Κυρά Σαρακοστή
της Συμεώνης!!

Η Κυρά Σαρακοστή με τα επτά ποδαράκια, ένα για κάθε εβδομάδα της περιόδου της Σαρακοστής. Είναι ένα έθιμο παλιό που συσχετίζεται με τη γιορτή του Πάσχα.Σε κάποιες περιοχές,ήταν μια χάρτινη ζωγραφιά και στο τέλος κάθε εβδομάδας,ξεκινώντας από το Σάββατο μετά την Καθαρά Δευτέρα,της έκοβαν ένα πόδι.Το τελευταίο το έκοβαν το Μεγάλο Σάββατο.Αυτό το κομμάτι χαρτί το δίπλωναν καλά και το έκρυβαν σε ένα ξερό σύκο,το οποίο τοποθετούσαν μαζί με άλλα.Όποιος το έβρισκε θεωρούνταν τυχερός και γουρλής.Σε κάποιες περιοχές,το έβδομο πόδι το τοποθετούσαν μες στο ψωμί της Ανάστασης και όποιος το έβρισκε του έφερνε γούρι.

Η Συμεώνη έφτιαξε την Κυρά Σαρακοστή με ζυμάρι.Μπράβο,πολύ όμορφη.

Λαζαράκι
από τη Συμεώνη!!

Σαββάτου του Λαζάρου,το έθιμο με τα  Λαζαράκια. Μικρά ψωμάκια σε σχήμα ανθρώπου, όπως παρουσιάζεται ο Λάζαρος στις εικόνες.

Σε ευχαριστούμε Συμεώνη  που μοιράστηκες μαζί μας τις δημιουργίες σου.

Παιδιά,μη ξεχνάτε μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μας,τις ιδέες σας και τις δικές σας δημιουργίες με μήνυμα στο e-mail του σχολείου μας.