Πρόσκληση στο 6ο Μουσικό Μαθητικό Φεστιβάλ

Το Νηπιαγωγείο Δαμασίου συμμετέχει στο 6ο Μουσικό Μαθητικό Φεστιβάλ της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας, το οποίο θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 2/4/2024 και την  Τετάρτη 3/4/2024, από τις 8.30 π.μ. έως τις 13.00 μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Ωδείου Λάρισας με θέμα: «Μουσικές περιπλανήσεις στην Παράδοση του Τόπου μας», με είσοδο ανοιχτή για την εκπαιδευτική – σχολική κοινότητα και για το κοινό.

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει με δύο παραδοσιακά τραγούδια του Δαμασίου :

Σήμερα Γιώργη μ΄Πασχαλιά
Ήλιε μ΄ γιατί άργησες να βγεις

Τα τραγούδια αυτά τα τραγουδούσαν και τα χόρευαν την Κυριακή των Βαΐων μετά τη θεία λειτουργία στο προαύλιο της εκκλησίας του Αγίου Νικολάου, την Κυριακή του Πάσχα το απόγευμα στην πλατεία του χωριού, τη Δεύτερη Μέρα του Πάσχα στην πλατεία του χωριού ή στην εκκλησία του Αγίου Γεωργίου και στη γιορτή της Ζωοδόχου Πηγής στο Δαμασούλι.

Στο φεστιβάλ ενώνουμε τρεις γενιές του Δαμασίου τα Νήπια και τα Προνήπια μας με τις μητέρες τους και τις γιαγιάδες τους. Επίσης, συμμετέχουν και κυρίες του Δαμασίου που μας βοήθησαν στην εκμάθηση των παραδοσιακών τραγουδιών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ 2-3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ_compressed

ΑΦΙΣΑ ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ 2 3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2024 low