ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

« Συμμετοχή  του  Νηπιαγωγείου Αεροδρομίου  111  Π.Μ. Ν. Αγχιάλου , στην Ευρωπαϊκή ΕβδομάδαΠρογραμματισμού  8-23 Οκτωβρίου 2022»

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.

Η πρόκληση «Εβδομάδα Προγραμματισμού για Όλους» μας ενθάρρυνε  να διασυνδέσουμε τις δραστηριότητές μας με άλλες που διοργανώνονται από φίλους, συναδέρφους και γνωστούς. Μαζί θα αποκτήσουμε το Πιστοποιητικό Αριστείας της Εβδομάδας Προγραμματισμού.

ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ  ΜΑΣ ΕΩΣ  22-10 2022:

Όλες οι εκδηλώσεις που δημιουργήθηκαν από Chrysoyla Pappia

” Let’s celebrate together !”

Παρ, 21 Οκτ 2022 9:30 ΠΜ

Παιζουμε  με τα  Γράμματα ,Κινούμαστε στο χώρο  μαζί με το ρομποτάκι –μπρος, πίσω,δεξιά, αριστερά

Δεξιότητες

Χειρισμόςβασικώνεντολών(μπρος, πίσω,δεξιά, αριστερά)

Ενδυνάμωσητηςαναγνώρισηςτων Γραμμάτων

Κίνηση στο χώρο

Δραστηριότητα

Στην αρχή της  χρονιάς , προσπαθούμε να μάθουμε να αναγνωρίζουμε το  Ονομά  μας.

Αναζητούμε  το  Αρχικό  Γράμμα,  από το όνομα μας.

Σε  ένα επόμενο  βήμα  το  ζωγρα φίζουμε και αναζητούμε το αρχικό του  φίλου μας.

ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

codeweek badge 2022 1

Πεμ, 20 Οκτ 2022 12:30 ΜΜ

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων  Δεξιοτήτων  μάθαμε για την υγιεινή Διατροφή.

Στο  πλαίσιο του  ΒΕΕΒΟΤ   βάζουμε  εικόνες  με υγιεινές  τροφές  και εικόνες

με  μη υγιεινές  τροφές.  Ένα  ζάρι  έχει  στις  3  πλευρές  του  < ένα  χαμογελαστό  Δοντάκι>

και στις  άλλες  3, <ένα  λυπημένο  Δοντάκι.>   Το  παιδί  που  φέρνει  <το  χαμογελαστό  δοντάκι>, πρέπει να  οδηγήσει  το  ΒΕΕΒΟΤ  σε  υγιεινή  τροφή.

Αντίθετα  το  παιδί  που φέρνει <το  λυπημένο  δοντάκι >, οδηγεί το  ΒΕΕΒΟΤ  σε μη  υγιεινή  τροφή.

ΖΩΑ ΣΕ ΧΕΙΜΕΡΙΑ ΝΑΡΚΗ

codeweek badge 2022 1

Παρ, 14 Οκτ 2022 12:30 ΜΜ

ΖΩΑ  ΣΕ  ΧΕΙΜΕΡΙΑ  ΝΑΡΚΗ

Τελειώνοντας τη θεματική ενότητα <ΤΑ  ΖΩΑ ΣΕ ΧΕΙΜΕΡΙΑ  ΝΑΡΚΗ> τα παιδιά ζητούν  να παίξουν με το ρομποτάκι  beebot.

Γνωρίζουν  ποια Ζώα  πέφτουν σε χειμερία  Νάρκη, ο σκατζόχοιρος, το φίδι, ο σκίουρος, το μυρμήγκι, ο βάτραχος, η χελώνα το σαλιγκάρι.  Γνωρίζουν  ποια φωλιά  έχει  το  καθένα.

AΦΟΡΜΗΣΗ

Αφού τα παιδιά ζωγραφίσουν τις  φωλιές   των ζώων ,που κοιμούνται  τον  Χειμώνα, τις τοποθετούμε  στο  πλαίσιο  Δράσης  του  beebot.

<Με ποια σειρά θα πάνε τα ζώα στις  φωλιές τους;>

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Διαμορφώνουμε το  πλαίσιο  Δράσης του beebot, με την βοήθεια των  παιδιών, τοποθετώντας τις  φωλιές των ζώων.

Διατυπώνουμε  το  πρόβλημα: < Με ποια σειρά θα πάνε τα ζώα στις  φωλιές τους, χωρίς  να περνάνε  μέσα  από την φωλιά  άλλου  ζώου.>

Κατασκευάζουμε  Ζάρι που σε  κάθε  πλευρά υπάρχει και διαφορετικό ζώο που κοιμάται  τον  Χειμώνα .

Κάθε  παιδί , ρίχνοντας το ζάρι , τυχαίνει  κάποιο ζώο. Πρέπει να οδηγήσει το  ρομποτάκι  στη φωλιά αυτού του  ζώου.  Τον  αλγόρυθμο τον αποτυπώνει πρώτα  με μαρκαδόρο  με βελάκια , σε μία μικρογραφία του πλαισίου  δράσης   σε  χαρτί.

Στη  συνέχεια προγραμματίζει  το  ρομπότ, προσέχοντας να μην περάσει μέσα από την  φωλιά  κάποιου άλλου ζώου.

Σε επόμενη  φάση αλλάζουμε τον αλγόρυθμο: Βοηθήστε το Beebot να φτάσει  στην  φωλιά του ζώου που έφερε το  ζάρι ,  κάνοντας 9 κινήσεις.

8.png1

37ruRZvoo5k ΖΩΑ ΣΕ ΧΕΙΜΕΡΙΑ ΝΑΡΚΗ ΣΧΟΛΕΙΟ page 0001Let’s celebrate together ” ΣΧΟΛΕΙΟ page 0001

ynEDDbvihO ΥΓΙΕΙΝΗ ΣΧΟΛΕΙΟ page 0001