ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τη φετινή χρονιά εντάσσονται στο πρόγραμμα του νηπιαγωγείου τα Εργαστήρια δεξιοτήτων.

Το βασικό όραμα της Σχολικής μας Μονάδας είναι η επιτυχής καλλιέργεια των Δεξιοτήτων του 21ου αιώνα στις 3 βασικές κατηγορίες: δεξιότητες μάθησης ,ζωής και αλφαβητισμού αλλά και η ανάπτυξη των κοινωνικών και συναισθηματικών  δεξιοτήτων με απώτερο σκοπό  την ολιστική ανάπτυξη των παιδιών και την προετοιμασία τους να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις της κοινωνίας του αύριο ως αυτόνομα, παραγωγικά και ενεργά μέλη. Θέλουμε ένα σχολείο χαράς και δημιουργίας ,ανοιχτό στην κοινωνία ,όπου τα παιδιά θα μάθουν να σέβονται και να αγαπούν τον εαυτό τους ,τον συνάνθρωπό τους ,τον τόπο τους ,το περιβάλλον και που θα αποχτήσουν νέες γνώσεις που συνδέονται με τα ενδιαφέροντα τους και τις ικανότητες τους  και θα αναπτύξουν στάσεις και δεξιότητες που συνδέονται με την υπευθυνότητα, την αλληλεγγύη, τη συνεργασία , το σεβασμό στην μοναδικότητα.

Αναμενόμενο όφελος ως προς το σχολικό κλίμα

Να αναπτύξουν  οι μαθητές  υπευθυνότητα, πρωτοβουλίες και να υιοθετήσουν κλίμα συνεργασίας μεταξύ τους.

Να ευαισθητοποιηθούν απέναντι σε κοινωνικά και περιβαλλοντικά προβλήματα και να αναλάβουν δράση για το κοινό καλό.

Να αποχτήσουν αξίες όπως η αλληλεγγύη ,ο σεβασμός στον άλλο, η αποδοχή της διαφορετικότητας, η συνεργασία, η αγάπη για το περιβάλλον.

Να εξοικειωθούν με τις Νέες Τεχνολογίες και τα ψηφιακά εκπαιδευτικά περιβάλλοντα.

Ειδικότερα οφέλη

Να καλλιεργηθούν οι δεξιότητες του 21 ου αιώνα (μάθησης, ζωής, νου, τεχνολογίας  και επιστήμης)

Αναμενόμενο αντίκτυπο για την ανάπτυξη της σχολικής κοινότητας

Να ενισχυθεί η συνεργασία και η ανταλλαγή ιδεών και απόψεων μεταξύ των εκπαιδευτικών με την συμμετοχή τους σε κοινές δράσεις ως ομάδα.

Να βελτιωθούν οι σχέσεις μεταξύ των μαθητών και το δέσιμο της ομάδας της τάξης.

Να αναπτυχθεί μια συνεργατική κουλτούρα σχολείου- οικογένειας , να συμμετέχουν οι γονείς στις δράσεις του σχολείου και να επικοινωνήσουν .

Αντίκτυπο στην τοπική κοινότητα

Να αναπτυχθεί η συνεργασία με τοπικούς φορείς και να δημιουργηθεί ένα σχολείο ανοιχτό στην τοπική κοινότητα.

1ος θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – ευ ζην

Υποενότητα: Διατροφή

Τίτλος: Τρώμε υγιεινά για να είμαστε γερά

Στην αρχή ξεκινήσαμε με το να γνωριστούμε καλύτερα και ακολούθησε το δέσιμο της ομάδας κατασκευάζοντας το παζλ της τάξης μας.P1120462

Κατασκευάσαμε ομαδικά το φανάρι και την πυραμίδα της υγιεινής διατροφής.

P1120467P1120468Γράψαμε τη δική μας συνταγή για μία φρουτοσαλάτα

.jpg.jpgΚατασκευάσαμε ομαδικά μία φρουτιέρα γεμάτη με υγιεινά φρούτα

P1120463

Λύσαμε όλους τους γρίφους  και ανακηρυχθήκαμε Ντεντέκτιβ της Υγιεινής Διατροφής