Τηλεδιάσκεψη με σχολεία από Μάλτα και Τουρκία

Στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning «iCreate» είχαμε σήμερα διαδικτυακή συνάντηση με τα συνεργαζόμενα σχολεία της Μάλτας και της Τουρκίας. Αφού περάσαμε το στάδιο της γνωριμίας και μιλήσαμε για τον καιρό, παίξαμε και ένα παιχνίδι «κρεμάλας» και αποχαιρετιστήκαμε με χαμόγελα και την υπόσχεση να ξαναεπικοινωνήσουμε με θέμα τα αγαπημένα μας παιχνίδια.

Παράλληλοι κόσμοι

Στα πλαίσια των διαθεματικών προγραμμάτων «Από τον Αριστοτέλη στα βαρυτικά κύματα» και «Κλιματική Αλλαγή-Φυσικές καταστροφές», οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης μας, μελέτησαν θέματα σχετικά με το σύμπαν και την κλιματική αλλαγή, τα οποία τους έδωσαν την έμπνευση γι’ αυτό το βίντεο. Απολαύστε το!

Ευεργέτες πόλεως Σερρών

Στα πλαίσια του eTwinning προγράμματος «Gamebook: Heroes», αναζητώντας, εκτός από τους ήρωες των παραμυθιών και των φανταστικών ιστοριών, ήρωες αληθινούς, ανθρώπους σημαντικούς, ανθρώπους που άφησαν το στίγμα τους, ανθρώπους-ήρωες που να μπορούν να αποτελέσουν πρότυπα και να δώσουν όραμα στους μαθητές του σχολείου μας, ζητήσαμε από τον διακεκριμένο ιστορικό της πόλης μας κ. Βασίλειο Τζανακάρη, να παρουσιάσει στους μαθητές των Ε΄και Στ΄τάξεων τις μορφές των ευεργετών της πόλης των Σερρών. Ο κ. Τζανακάρης ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας και με τον δικό του χειμαρρώδη λόγο μίλησε στα παιδιά για τον Γρηγόριο Ρακιτζή και για τον Νικόλαο Δούμπα.

Παρουσιάζοντας τους Σερραίους ευεργέτες, αναφέρθηκε επίσης σε αρκετές σελίδες της ιστορίας της πόλης μας, δίνοντας ερεθίσματα για σκέψη και προβληματισμό. Η παρουσίαση έκλεισε με την παρατήρηση ότι μελετώντας τη μακραίωνη ιστορία της πόλης μας, και γνωρίζοντάς τη, μαθαίνουμε και να την αγαπούμε.

Αναζητώντας μοτίβα στον καιρό

Στα πλαίσια των μαθημάτων της Γεωγραφίας και των Μαθηματικών, και των αντίστοιχων κεφαλαίων για τον καιρό και τα δεδομένα, οι μαθητές δημιούργησαν ραβδογράμματα και γραφήματα γραμμής με τα στοιχεία καιρού που καταγράφαμε στην τάξη από την αρχή της χρονιάς. Τις εργασίες αυτές ανταλλάξαμε με σχολείο της Μάλτας, μέσω της πλατφόρμας eTwinning στα πλαίσια του έργου «Let’s discover the weather in Europe».

Όπως μπορείτε να δείτε κι εσείς στα γραφήματα, οι θερμοκρασίες ακολούθησαν μια πιο ομαλή πορεία κατα τον Οκτώβριο, ενώ τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο υπήρξαν πιο απότομες μεταβολές.

Χριστουγεννιάτικες κάρτες – Christmas cards

Σήμερα παραλάβαμε τις κάρτες που μας έστειλαν οι μαθητές από το συνεργαζόμενο σχολείο της Τουρκίας του έργου eTwinning με τίτλο iCreate. Τους ευχαριστούμε για τις κάρτες  και για τις ευχές για την καινούρια χρονιά!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ -SEASON’S GREETINGS

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε1, μαζί με τη δασκάλα τους κ. Μαρία Αναγνωστίδου, εύχονται σε όλους καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος!

Έργο eTwinning «Δημιουργώ» – eTwinning project – iCreate

Σήμερα παραλάβαμε τις χριστουγεννιάτικες ευχές από το σχολείο του Brampton  της Αγγλίας. Στις αρχές του νέου έτους θα πραγματοποιηθεί τηλεδιάσκεψη με τους Άγγλους μαθητές με θέμα την ανταλλαγή ιδεών για δημιουργικές εργασίες.

Η ώρα του κώδικα – The Hour of Code

Πιστεύοντας ότι ο ψη- φιακός γραμματισμός είναι τη σημερινή εποχή ένα πολύ σημαντικό εφόδιο για Ποιοτική Εκπαίδευση [Στόχος 4, από τους 17 Στόχους του ΟΗΕ για Βιώσιμη Ανάπτυξη] αφιερώσαμε μία ώρα – την Ώρα του Κώδικα – σε δραστηριότητες προγραμματισμού μέσα από το http://code.org  σε συνεργασία με τον

δάσκαλο πληροφο-ρικής του σχολείου μας  κ. Απόστολο Σπένδα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης μας έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τις δραστηριότητες αυτές, οι οποίες είναι κλιμα-κούμενης δυσκολίας και έχουν ελκυστική, παιγνιώδη μορφή. Ο στόχος της Ώρας του Κώδικα δεν είναι βέβαια να διδάξει τους μαθητές πώς να γίνουν ειδικοί επιστήμονες υπολογιστών μέσα σε μία ώρα. Μια ώρα είναι αρκετή μόνο για να μάθει κανείς ότι η επιστήμη των υπολογιστών είναι δημιουργική και ότι είναι προσιτή σε όλες τις ηλικίες, για όλους τους μαθητές, ανεξάρτητα από την προηγούμενη εμπειρία τους.

Παγκόσμια Ημέρα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων – Human Rights Day

Η Παγκόσμια Ημέρα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Δεκεμβρίου, ημέρα που υιοθετήθηκε η Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου  με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των Ηνωμένων Εθνών το 1948.  Φέτος λοιπόν γιορτάζουμε την 70η επέτειο της Οικουμενικής Διακήρυξης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

Το όραμα των εμπνευστών της Διακήρυξης είναι ένας κόσμος ελεύθερος, δίκαιος και ειρηνικός [Στόχος 16], χωρίς διακρίσεις και αποκλεισμούς [Στόχοι 10 και 5]. Τα ανθρώπινα δικαιώματα ανήκουν, χωρίς εξαίρεση, σε όλους τους ανθρώπους!

Ένα παλιότερο σύνθημα του εορτασμού ήταν: «Ανθρώπινα Δικαιώματα 365», δηλαδή, κάθε μέρα είναι ημέρα των δικαιωμάτων του ανθρώπου!

Οι μαθητές και οι  μαθήτριες της τάξης μας, για τον εορτασμό της Ημέρας, στα πλαίσια και της σχετικής ενότητας του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής,  έφτιαξαν με πολύ μεράκι την αφίσα της ημέρας, η οποία αναρτήθηκε στον πίνακα της Unesco του σχολείου μας.

Δείτε, από την ιστοσελίδα του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, σχετικό υλικό για την 70η επέτειο της Οικουμενικής Διακήρυξης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, καθώς και το μήνυμα της Ύπατης Αρμοστή του ΟΗΕ για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα, Μισέλ Μπατσελέ:

0 σχόλια

Το έργο eTwinning «Δημιουργώ» – Our eTwinning project «i create»

Αυτές τις μέρες ασχοληθήκαμε με χριστουγεννιάτικες κατασκευές οριγκάμι για να στείλουμε στους εταίρους μας  του έργου eTwinning «Δημιουργώ». Το αποτέλεσμα το βλέπετε στις φωτογραφίες: 24 τάρανδοι-σελιδοδείκτες για τους μαθητές από τη Μάλτα, 25 παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα καραβάκια για τους μαθητές από την Τουρκία και 20 Αγιοβασίληδες για τους μαθητές από την Αγγλία.

Περιμένουμε με ανυπομονησία και τις κατασκευές ή τις κάρτες που θα στείλουν σε μας τα άλλα συνεργαζόμενα σχολεία.