Άνθρωποι και ζώα, συγκάτοικοι στον ίδιο πλανήτη

Την Παρασκευή 17 Μαΐου στα πλαίσια του μαθήματος της Γεωγραφίας και του κεφαλαίου για την πανίδα σε συνδυασμό και με τη δράση επιχειρηματικότητας της τάξης μας, είχαμε τη χαρά να παρακολουθήσουμε παρουσίαση για τη σχέση ανθρώπων και ζώων στον πλανήτη μας, από την κ. Κοντού Μαρία-Ζωή. Στην εκδήλωση, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών, συμμετείχε και το Γ1. Αρκετή συζήτηση έγινε για το θέμα των αδέσποτων, το οποίο ως πρόβλημα της πόλης μας, απασχολεί πολύ τους μαθητές. Η τάξη μας, με μέρος των εσόδων από την επιχειρηματική της δράση, θέλει να προχωρήσει σε συμβολική υιοθεσία ενός αδέσποτου και να φροντίσει για τα εμβόλια και τη στείρωσή του, με στόχο να υπογραμμίσει την ανάγκη οριστικής επίλυσης του προβλήματος.